Miliarderzy mają coraz więcej. „Forbes” publikuje listę najbogatszych ludzi świata

Po raz czwarty z rzędu najbogatszym człowiekiem na świecie został Bill Gates (fot. Andreas Gebert/Anadolu Agency/Getty Images)

Dla najbogatszych ludzi świata 2016 r. był rekordowy. Liczba dolarowych miliarderów urosła o 13 proc. – z 1810 do 2043. To rekord. Zsumowana wartość ich majątku jest o 18 proc. wyższa niż przed rokiem i wynosi 7,67 biliona dolarów – napisał „Forbes”.

Najbogatsi mocno zbiednieli. „Forbes” opublikował listę światowych krezusów, są na niej także Polacy

Dwudziestu najbogatszych ludzi świata w ciągu ostatniego roku straciło łącznie 70 mln dol. ze swoich majątków – wynika z najnowszej listy magazynu...

zobacz więcej

Po raz czwarty z rzędu najbogatszym człowiekiem globu został twórca Microsoftu, Bill Gates. Jego majątek wyceniany jest na 86 mld dolarów. To o 11 mld więcej niż w roku ubiegłym.

Dla amerykańskiego informatyka, przedsiębiorcy i filantropa, to nie nowość. Pierwsze miejsce w rankingu zajmował nieprzerwanie od 1995 do 2007 roku. W ciągu ostatnich 23 lat prowadził w zestawieniu aż osiemnaście razy.

Obecnie Gates coraz bardziej koncentruje się na działalności charytatywnej. Jego fundacja skupia się na ratowaniu życia w krajach rozwijających się i stara się wyeliminować takie choroby jak polio czy malaria. Zajmuje się też rozwojem edukacji w Stanach Zjednoczonych. Na drugie miejsce listy najbogatszych wrócił w tym roku Warren Buffet. Uważany za jednego z najlepszych inwestorów na świecie, wzbogacił się w ciągu roku o blisko 15 mld dolarów. Jego majątek szacuje się na 75,6 mld dolarów. Co ciekawe Buffet – nazywany „wyrocznią z Omaha” – nadal mieszka w rodzinnym domu w Omaha, który za 31,5 tys. dol. kupił w 1958 roku.

Jednak w przyszłym roku sytuacja naszczycie listy może się zmienić. Gatesa goni twórca Amazona – Jeff Bezos. Jego aktywa są obecnie wyceniane na 72,8 mld dol., co oznacza wzrost o 27,6 mld rok do roku. To rekordowy wynik wśród miliarderów „Forbesa”. Jeszcze rok temu Bezos zajmował piąte miejsce. Pierwszym z czołówki, który w ubiegłym roku zamiast zyskiwać – stracił, jest twórca marki Zara, Amancio Ortega. Jego majątek skurczył się o ponad 4 mld dolarów. Największy wpływ na odpływ aktywów miał Brexit. Akcje jego spółki Inditex mocno ucierpiały po czerwcowym referendum w Wielkiej Brytanii.

Hiszpański przedsiębiorca swoją drogę na szczyt rozpoczął w wieku 17 lat. Wtedy to rozpoczął pracę w małym sklepie odzieżowym. W 1974 otworzył swój pierwszy sklep ZARA, tworząc podwaliny pod międzynarodową sieć sklepów tej marki.

Do pierwszej piątki pierwszy raz „załapał się” natomiast Mark Zuckerberg. W ciągu 12 miesięcy jego fortuna urosła o 11,4 mld dolarów.

Najlepiej zarabiający celebryci. „Forbes” opublikował listę

Magazyn Forbes ujawnił właśnie listę „The Global Celebrity 100 2016”. Tak jak rok temu pierwsze miejsce zajęła w nim Taylor Swift. Suma na jej...

zobacz więcej

Polacy mocno w dół

W tym roku na liście pojawiło się 195 nowych osób, z czego najwięcej, bo aż 76, pochodzi z Chin. Najmłodszym miliarderem został natomiast John Collison. 26-letni współtwórca platformy płatniczej Stripe jest jednym z czterech miliarderów, którzy fortuny dorobili się jeszcze przed trzydziestką. Pozostali to jego brat Patrick i dwaj współtwórcy Snapchata – Evan Spiegel oraz Robert Murphy.

Na liście Forbesa znaleźli się także Polacy. W tegorocznym zestawieniu uwzględniono Dominikę Kulczyk i Sebastiana Kulczyka, Michała Sołowowa, Zygmunta Solorza-Żaka oraz Dariusza Miłka.

Rodzeństwo Kulczyków uplasowali się na 522. pozycji. I choć ich majątek się nie zmienił i eksperci wycenili go na 3,6 mld dolarów, to w rankingu spadli aż o 87 pozycji.

O niemal miliard z 1,8 do 2,7 mld dolarów wzrósł natomiast majątek Michała Sołowowa, co sprawiło, że trafił na 745. miejsce.

Mocno w rankingu spadł za to Zygmunt Solorz. I tak jak w przypadku rodzeństwa Kulczyków jego majątek nie zmienił się i wynosi 2,5 mld dolarów – z 688. pozycji spadł na 814.

Na listę miliarderów wrócił natomiast w tym roku Dariusz Miłek. Z majątkiem 1,1 mld dol. zajął 1795. miejsce.

źródło:
Zobacz więcej