Tak umiera gwiazda. Znaleziono czerwonego olbrzyma na krawędzi zagłady

Czerwony olbrzym LL Pegasi odrzucający większość swojego gazu (fot. UCLA)

Niezwykły spiralny wzór w Kosmosie zaobserwował międzynarodowy zespół astronomów, którzy pracują z użyciem teleskopu ALMA umieszczonego na pustyni Atacama w Chile. Ustalili, że to gaz otaczający czerwonego olbrzyma LL Pegasi i towarzyszącą mu gwiazdę. Wszystko wskazuje, że gigant jest w stanie agonalnym.

Galaktyka „pożarła” sąsiadkę? Zagłada czeka także Ziemię

Nazywa się UGC 12591 i jest jednym z najbardziej pasjonujących obiektów zaobserwowanych ostatnio przez astronomów. To gigantyczna galaktyka...

zobacz więcej

– To co tutaj tak szczegółowo możemy obserwować to ostatni etap życia umierającego czerwonego olbrzyma, który właśnie odrzuca większość swojego gazu pod postacią silnego wiatru gwiezdnego – tłumaczy prof. Mark Morris z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles (UCLA).

Tajemnica dynamiki

Symulacje komputerowe wskazały, że za wyjątkowy kształt gazowego obłoku odpowiedzialna jest wysoce eliptyczna orbita. Chmura pomoże wytłumaczyć dynamikę układów podwójnych.

– Ten niespotykanie uporządkowany system otwiera nam drzwi do zrozumienia w jaki sposób ewoluują orbity takich układów, kiedy jedna z gwiazd zaczyna tracić masę – podkreśla Morris.– Tracący masę czerwony olbrzym porusza się po orbicie. Zimny obłok molekularny, który tworzy wiatr emitowany przez gwiazdę, rozwijany jest niczym woda z rotującego tryskacza ogrodowego. Tworząc przy tym swój charakterystyczny spiralny kształt – dodaje astrofizyk.

Biorąc pod uwagę, że intrygujący układ znajduje się 3,4 tys. lat świetlnych od Ziemi, istnieje prawdopodobieństwo, że gwiazda LL Pegasi stała się supernową mniej więcej w tym samym czasie, gdy egipska królowa wdowa Hatszepsut dokonała zamachu stanu i osadziła na tronie swego pasierba, który rządził jako faraon Totmes III.

źródło:
Zobacz więcej