„Trzeba podjąć rękawicę. Kapitał nie może mieć wpływu na sumienia Polaków”

– Taki list jest absolutnie nie do przyjęcia – przekonywała szefowa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Beata Kempa w „24 minutach” TVP Info. Chodzi o pismo szefa koncernu medialnego Ringier Axel Springer, które wystosował do polskich pracowników. Min. Kempa przywołała słowa doradczyni prezydenta dr Barbary Fedyszak-Radziejowskiej, wg której kapitał „może mieć narodowość”, ale nie powinien „mieć poglądów”. – Jeżeli ma poglądy i jeszcze może wpływać na sumienia Polaków, to tak być nie może. Trzeba podjąć rękawicę – powiedziała minister.

„Wiadomości” TVP1 ujawniły, że Mark Dekan, szef Ringier Axel Springer Media AG, napisał do polskich pracowników koncernu m.in.: „Ideologie i prymitywne manipulacje przegrały z wartościami i rozsądkiem. Wyłącznym zwycięzcą nie jest jednak Donald Tusk, tak jak Kaczyński nie jest jedynym przegranym. Razem z Tuskiem wygrali Polacy – wszyscy ci, którzy są dumni z przynależności do Unii Europejskiej (...). Co do przegranych w tym starciu, to obok Jarosława Kaczyńskiego znalazła się dobra reputacja Polski, jako rzetelnego partnera”. Instruował też dziennikarzy, jak powinni relacjonować unijne wydarzenia.

Wszystkich według tej samej miary

Pytana o sprawę kontrowersyjnego listu minister Beata Kempa nie kryła oburzenia. – Taki list jest absolutnie nie do przyjęcia – mówiła.

Zacytowała pogląd, który wyraziła w programie TVP Info „Woronicza 17” doradczyni prezydenta dr Barbara Fedyszak-Radziejowska, wg której kapitał „może mieć narodowość”, ale nie powinien „mieć poglądów”. – A jeżeli ma poglądy i jeszcze może wpływać na sumienia Polaków, to tak być nie może. Trzeba podjąć rękawicę – powiedziała Beata Kempa.

Szefowa KPRM przekonywała, że proponowane przez PiS rozwiązania co do wielkości kapitału zagranicznego na rynku mediów w Polsce nie różnią się od tych, jakie np. obowiązują w Niemczech.

– Chcemy równości w Unii Europejskiej. Ustawa w sprawie repolonizacji mediów powinna być gotowa do wakacji – dodała.

źródło:
Zobacz więcej