Sypialnia cesarza na sprzedaż. Wyjątkowa okazja w Austrii

Eksperci potwierdzili, że zestaw jest autentyczny (fot. Willhaben.at)

Teraz każdy może się wyspać jak jaśnie oświecony cesarz Austro-Węgier. Na aukcję trafiły meble z sypialni ostatniego władcy cesarstwa Karola I Habsburga. Aby je nabyć, trzeba jednak wyłożyć co najmniej 125 tys. euro.

Prawie 5 milionów zapłacono dolarów za suknię Marilyn Monroe

Obcisła, wysadzana 2500 kryształkami suknia Marilyn Monroe, w której zaśpiewała Johnowi Kennedy’emu słynne „Happy Birthday”, sprzedana na aukcji w...

zobacz więcej

Meble wystawiła na sprzedaż w austriackim portalu aukcyjnym Willhaben.at spadkobierczyni. W zestawie jest łoże o długości 2,2 metra, dwa stoliki nocne i dwie szafki. Całość jest wykonana z ciemnego drewna z intarsjami prezentującymi austriackie zamki.

Zestaw służył władcy, gdy ten gościł w należącej go niego willi Wartholz w miejscowości Reichenau an der Rax. Często wypoczywał tam z żoną Zytą Burbon-Parmeńską.

Zapłata dla lekarza

Meble trafiły w 1918 roku do osobistego lekarza cesarza w ramach zapłaty za usługi i wierną służbę. Cesarz przekazał je tuż przed udaniem się na wygnanie. Kolekcja Mebli Cesarskich (IFC) z Wiednia, zajmująca się podobnymi pamiątkami, potwierdziła autentyczność zestawu.

– Zaoferowano nam kupno, ale cena była zdecydowanie za wysoka – powiedziała agencji AFP Ilsebill Balta, ekspertka IFC. Dodała, że meble wymagają renowacji.

Zmuszony do ucieczki

Karol I Habrsburg, wnuk i następca cesarza Fanciszka Józefa, był ostatnim władcą Austro-Węgier. Panował niecałe dwa lata, do listopada 1918 roku. Nie chciał abdykować po porażce w I wojnie światowej, wobec czego został zmuszony do ucieczki z kraju.

W marcu i październiku 1921 roku podjął dwie nieudane próby restauracji swojej władzy na Węgrzech. Obie zakończyły się niepowodzeniem z powodu działań regenta Królestwa Węgier Miklósa Horthyego.

Decyzją państw Ententy został wywieziony przez brytyjski krążownik na portugalską wyspę Maderę, gdzie zmarł na zapalenie płuc w kwietniu 1922 roku. 3 października 2004 roku został beatyfikowany przez papieża Jana Pawła II.
Wnuk Franciszka Józefa (z lewej) Karol I był ostatnim cesarzem Austro-Węgier (fot. Wiki)

źródło:
Zobacz więcej