Wykopali faraona w slumsach. Ramzes II okazał się być Psametychem I

Statua leżała zakopana w błocie (fot. Ibrahim Ramadan/Anadolu Agency/Getty Images)

Ośmiometrowa statua odkopana ostatnio w kairskim dystrykcie Souq al-Khamis nie przedstawia Ramzesa II – ustalili naukowcy. Egipski minister ds. starożytności Khaled el-Anani oświadczył, że najpewniej jest to posąg Psametycha I, faraona z XXVI dynastii, który rządził krajem w latach 664-610 przed naszą erą.

Ośmiometrowy Ramzes II wydobyty z błota w Kairze

Ogromną rzeźbę, która najprawdopodobniej przedstawia faraona Ramzesa II, znaleźli egipscy i niemieccy archeolodzy. Ośmiometrowy posąg, który liczy...

zobacz więcej

– Jeszcze nie możemy tego stwierdzić z całą pewnością, ale statua przedstawia Psametycha I. Istnieje prawdopodobieństwo, że do stworzenia pomnika faraon wykorzystał wcześniejszy posąg Ramzesa Wielkiego – wyjaśnił minister.

W ruinach Heliopolis

Egipsko-niemiecki zespół wykopał statuę na początku marca w ubogiej dzielnicy Ajn asz-Szams leżącej w północno-wschodniej części miasta. W starożytności mieściło się tam słynne Heliopolis, przez długi czas stolica i jeden z najważniejszych ośrodków religijnych Egiptu.

Kwarcytowa rzeźba leżała zakopana w pobliżu ruin świątyni Słońca. Archeolodzy znaleźli popiersie, dolną część głowy, a następnie jeszcze koronę i fragment prawego ucha.

Miejsce odkrycia pozwoliło archeologom wysnuć wniosek, że przedstawia ona właśnie Ramzesa II, który ufundował przybytek. Ośrodek był jedną z największych tego typu konstrukcji w starożytnym Egipcie, rozmiarami niemal dwukrotnie przewyższał słynny Karnak, gdzie mieścił się kompleks świątynny poświęcony bogom tebańskim.

Myśleli, że to rekwizyt filmowy. Ręka mumii wraca do Egiptu

W ambasadzie Egiptu w Waszyngtonie odbyła się nietypowa uroczystość. Przedstawiciele amerykańskich władz przekazali skarby, które przejęły służby....

zobacz więcej

Szukają wszystkich fragmentów

Archeolodzy poszukują obecnie wszystkich elementów posągu. Ma on zostać zrekonstruowany i wystawiony przez muzeum Tahrir.

Ramzes II zwany Wielkim był jednym z najwybitniejszych władców Nowego Państwa. Był trzecim faraonem z XIX dynastii i według szacunków panował mniej więcej w latach 1279-1212 przed naszą erą. Z powodzeniem prowadził kilka wojen i rozszerzył granice Egiptu od Syrii po Nubię.

Starożytne źródła podają, że panował 66 lat i dożył 91 lat. Spłodził około 100 synów i 50 córek. Był współtwórcą pierwszego w historii traktatu pokojowego, zawartego z inną ówczesną potęgą militarną – Hetytami.

Psametych I żył sześć wieków później i sławą nigdy nie dorównał poprzednikowi. Prawdopodobnie panował w latach 664-610 p.n.e. Zapisał się w historii dzięki ustabilizowaniu sytuacji w Egipcie po latach niepokojów.

źródło:
Zobacz więcej