RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Cztery lata dla Stanisława Sz. za szpiegostwo na rzecz Rosji

Sąd Okręgowy w Warszawie skazał na cztery lata pozbawienia wolności prawnika Stanisława Sz., który był oskarżony o szpiegostwo na rzecz Rosji. Wyrok jest nieprawomocny.

Podejrzany o szpiegostwo trafił na obserwację psychiatryczną

Piotr C., porucznik rezerwy podejrzany o szpiegostwo, trafił na obserwację psychiatryczną – dowiedział się portal tvp.info. Już wydając list gończy...

zobacz więcej

– Sz. nie przyznawał się do zarzutu, za który groziło mu od roku do 10 lat więzienia. Obrona wnosiła o uniewinnienie - mówił mec. Grzegorz Kucharski. Jego zdaniem w sprawie były „istotne braki dowodowe”. Prokuratura wniosła o 6 lat więzienia.

Akt oskarżenia wobec Sz. skierował do sądu mazowiecki wydział departamentu Prokuratury Krajowej ds. przestępczości zorganizowanej i korupcji. Oskarżonemu zarzucono, że brał udział w działalności rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU na szkodę Polski.

Proces zaczął się we wrześniu 2016 r. Toczył się niejawnie, w specjalnie zabezpieczonej sali sądu – ze względu na ważny interes państwa oraz wykorzystywanie materiałów objętych ustawą o ochronie materiałów niejawnych. Zgodnie z prawem sentencja wyroku musi być jawna.

– Sz. (ma podwójne obywatelstwo) oraz podpułkownik Wojska Polskiego Zbigniew J. zostali aresztowani w październiku 2014 r. Sprawy wojskowego i cywila łączą się, ale związek nie polega na tym, że ze sobą współdziałali - mówił w 2014 r. ówczesny prokurator generalny Andrzej Seremet. Obaj mieli szpiegować dla rosyjskiego wywiadu wojskowego. W 2016 r. Wojskowy Sąd Okręgowy w Warszawie skazał J. na 6 lat więzienia (dobrowolnie poddał się on karze).

źródło:

Zobacz więcej