Skandal w świecie mody. Reklama wycofana, bo modelka wyglądała jak dziecko

To zdjęcie wywołało oburzenie (fot. mat.pras.)

Kontrowersyjna reklama bielizny pojawiła się w witrynach brytyjskich sklepów. Klienci zareagowali natychmiast. Stwierdzili, że trzeba ją usunąć, ponieważ występująca w niej modelka przypomina 12-letnie dziecko.

Chodzi o czarno-białe zdjęcie modelki Lulu, która prezentuje bieliznę z najnowszej kolekcji Calvina Kleina. Klienci stwierdzili, że fotografia jest „nie na miejscu”, bo skąpo ubrana dziewczyna, która stoi w prowokacyjnej pozie, wygląda na bardzo nieletnią.

Rzeczywiście trudno temu zaprzeczyć. Szczupła Lulu ma bardzo dziewczęcą sylwetkę i niewinną urodę. Za usunięciem reklamy przemawiało głównie to, że może mieć zły wpływ na nastolatków, a także namawiać do seksu z nieletnimi.

Podpisują intratne kontrakty, zarabiają tysiące dolarów. Małe gwiazdy w świecie mody

Okładka w „Vogue”, podpisane kontrakty z Armanim, Roberto Cavallim czy Dolce&Gabbaną, przeprowadzka z rodzinnej Rosji do Los Angeles i tytuł...

zobacz więcej

Mimo że Lulu ma skończone 18 lat, reklamę wycofano. To kolejny przypadek, gdy krytyka społeczna zmusiła dom mody do wycofania się z kampanii reklamowej. W 2011 roku Miu Miu została skrytykowana za to, że aktorka Hailee Steinfeld pozuje „w sposób nieodpowiedzialny". Chodziło o to, że siedzi na krawędzi szyn kolejowych.

Tej samej marce dostało się, gdy w 2015 roku 22-letnia aktorka Mia Goth pojawiła się w dosyć sugestywnych pozach i wystylizowana została na małą dziewczynkę. To zdaniem krytyków przekroczyło granice ekspresji i było bardzo dwuznaczne. Za zbyt seksistowską uznano także reklamę Terry'ego Richardsona z 2001 roku dla marki Sisley.

Na zdjęciu modelka Josie Maran pozowała z krowim wymionem. Z uznaniem nie spotkała się także kampania reklamowa marki Sisley, w której modelki „udają”, że zamiast kokainy wciągają ramiączka od sukienki. Najwięcej skarg, bo aż 948, zebrała reklama perfum Opium marki Yves Saint Laurent z nagą, wyginającą się modelką.

źródło:
Zobacz więcej