„Grass apelował do polskich władz, by nie pozbywały się mediów”

– Günter Grass, ku pewnemu zaskoczeniu powiedział, że jest zdumiony, iż polskie władze tolerują wykup mediów przez kapitał niemiecki – powiedział Leszek Miller w programie „Bez Retuszu”. Były premier przypomniał słowa Güntera Grassa, który będąc w Polsce, komentował problem przejęcia polskiego rynku medialnego przez kapitał niemiecki. – Apel Grassa miał swoje znaczenie, ale był spóźniony – dodał.

List Karwelisa do szefa Springera. „Dziękuję Bogu, że nasze drogi się rozeszły”

„Byłem zawsze dumny z pracy w Axlu, a później w holdingu Ringier Axel Springer, nie wstydziłem się ani jednej przepracowanej tam chwili i ani...

zobacz więcej

Były premier odniósł się listu szefa Ringier Axel Springer Media AG, który napisał do polskich pracowników koncernu m.in: „Ideologie i prymitywne ideologie przegrały z wartościami i rozsądkiem. Wyłącznym zwycięzcą nie jest jednak Donald Tusk, tak jak Kaczyński nie jest jedynym przegranym. Razem z Tuskiem wygrali Polacy – wszyscy ci, którzy są dumni z przynależności do Unii Europejskiej (...). Co do przegranych w tym starciu, to obok Jarosława Kaczyńskiego znalazła się dobra reputacja Polski jako rzetelnego partnera”.

Miller przypomniał też, że Günter Grass, kiedy odwiedził Polskę w 2000 roku, dziwił się, że polskie władze pozwalają na wykup przez niemiecki kapitał polskiej prasy. – Apelował wtedy do polskich władz, żeby Polska nie pozbywała się tak łatwo mediów terenowych i papierowych – mówił Miller. Dodał, że w tym czasie już jednak było zbyt późno na powstrzymanie prywatyzacji, ponieważ „przejęcie głównego segmentu gazet terenowych rozpoczęło się na początku lat dziewięćdziesiątych”.

źródło:
Zobacz więcej