„Beksiński Nieznany” – wystawa w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego

Zdzisław Beksiński (fot. Muzeum Historyczne w Sanoku)

Zbiór ponad stu prac Zdzisława Beksińskiego – fotografii, fotomontaży i grafik komputerowych – będzie można oglądać w gmachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. Otwarcie wystawy „Beksiński Nieznany” zapowiedziano na 20 marca. Będzie ją można oglądać do 9 kwietnia.

„Ostatnia rodzina” – mnóstwo pracy, walka ze stereotypami i deszcz nagród

– Jeśli ktoś pójdzie do kina, żeby się dowiedzieć, dlaczego Zdzisław tak malował, może się rzeczywiście poczuć rozczarowany. Mnie to nigdy nie...

zobacz więcej

Wydarzenie stanowi okazję do zapoznania się z mniej znaną, mniej eksponowaną stroną pracy twórczej Zdzisława Beksińskiego, jednego z najpopularniejszych polskich malarzy. W BUW prezentowane będą fotografie wykonane w latach 1955-60, fotomontaże i grafiki komputerowe, powstałe między 1996 a 2004 r.

– Większość osób kojarzy twórczość Beksińskiego głównie z obrazami pierwszego okresu fantastycznego oraz późnego warszawskiego. Warto jednak pamiętać, że twórca zaczynał od fotografii, a po 1997 r. działał również w obszarze fotomontażu i grafiki komputerowej – zaznaczyła kuratorka wystawy Ewa Barycka z Fundacji „Beksiński”.

Wystawa, zorganizowana przez Fundację „Beksiński”, prezentowana była już w Krakowie, Tarnowie, Kielcach, Rzeszowie oraz Toruniu. Jak podają organizatorzy, cieszyła się ogromnym zainteresowaniem publiczności.

– Właśnie tę »nieznaną« cząstkę Beksińskiego chcemy pokazać podczas wystawy. Ta galeria prac rzuca światło na postać artysty i jest doskonałym spoiwem całego dorobku twórcy – oceniła Barycka.

Warszawskiej ekspozycji prac Beksińskiego - wpisującej się w, realizowany przez BUW, cykl pt. „Artyści w Bibliotece”, prezentujący sylwetki i prace znanych twórców - towarzyszyć będą m.in. wykłady multimedialne i pokazy filmów dokumentalnych o artyście.

Zdzisław Beksiński (1929-2005), m.in. malarz, rzeźbiarz, rysownik, ukończył architekturę na Politechnice Krakowskiej. Pracował m.in. jako plastyk w Sanockiej Fabryce Autobusów Autosan (Pradziad artysty Mateusz Beksiński był w XIX w. Współwłaścicielem warsztatu rzemieślniczego, który dał początek tej fabryce).

Działalność artystyczną rozpoczął na początku lat 50. jako fotografik, potem zajął się rysunkiem i malarstwem. Jego dorobek fotograficzny, liczący ponad sto prac, znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu; Beksiński był prekursorem konceptualizmu i sztuki fotomontażowej.

W latach 70. i 80. stał się popularny zarówno w kraju, jak i za granicą. Wówczas też ukształtował się jego charakterystyczny, wizyjny sposób obrazowania, nazywany okresem fantastycznym. Jego obrazy pokazywane były w prestiżowych galeriach we Francji, Belgii, Niemczech, Japonii. Został zamordowany 21 lutego 2005 r. w swoim mieszkaniu w Warszawie.

źródło:

Zobacz więcej