RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Traktują Polaków jak pacynki”; „Trzeba zapobiegać monopolizacji mediów”

– Ujawnienie tego listu było przełomowe dla opinii publicznej. Właściciel mediów pisze dziennikarzom, jaka mają tłumaczyć rzeczywistość Polakom. To jest upokarzanie Polaków – mówił w programie „Woronicza 17” wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki. Politycy rozmawiali o liście szefa Ringier Axel Springer do pracowników polskich redakcji koncernu. Jaki przekonywał, że konieczne jest w tej sytuacji polonizacja mediów. Jan Grabiec z PO odpowiadał mu, że takie pomysły to prosta droga do „bolszewizacji państwa”.

„Tak delikatny segment jak prasa nie może być w rękach obcego kapitału”

– Musimy podjąć to wyzwanie – mówił wiceminister kultury Jarosław Sellin w programie „Gość Wiadomości” o konieczności przejęcia z rąk obcych...

zobacz więcej

Telewizyjne „Wiadomości” podały w czwartek, że szefostwo międzynarodowego koncernu medialnego Ringier Axel Springer Media AG – wydawcy m.in. „Faktu”, tygodnika „Newsweek Polska” oraz portalu Onet – oczekuje od swoich dziennikarzy w Polsce publikowania krytycznych ocen braku poparcia polskiego rządu dla Donalda Tuska przy wyborze na szefa Rady Europejskiej.

Szef Ringier Axel Springer Media AG Mark Dekan napisał do pracowników koncernu m.in: „Ideologie i prymitywne manipulacje przegrały z wartościami i rozsądkiem. Wyłącznym zwycięzcą nie jest jednak Donald Tusk, tak jak Kaczyński nie jest jedynym przegranym. Razem z Tuskiem wygrali Polacy - wszyscy ci, którzy są dumni z przynależności do Unii Europejskiej (...). Co do przegranych w tym starciu, to obok Jarosława Kaczyńskiego znalazła się dobra reputacja Polski jako rzetelnego partnera”.

Nad projektem ustawy, która będzie dotyczyć repolonizacji mediów pracuje specjalny zespół w min. kultury.

Media elementem suwerenności państwa

– Musimy pamiętać, jak ważnym składnikiem państwowości są media – przekonywał Patryk Jaki. Wyliczał, że media są tak samo ważnym elementem suwerenności państwa jak wojsko, banki, infrastruktura i surowce mineralne. Przypomniał, gdy Rosjanie zajmowali Krym, manipulowali dzięki obecnym na Ukrainie rosyjskim mediom tamtejszą opinią publiczną.

– Nie możemy udawać, że nic się nie dzieje – mówił Jaki i wskazywał, że w Niemczech media są mocno podporządkowane politykom.

Zdaniem Jana Grabca próba przejęcia koncernów medialnych przez polski kapitał, którą proponuje PiS, zakrawa na działania prowadzące do „bolszewizacji państwa” i podkreślał, jak ważny jest pluralizm w mediach i to, by dziennikarze postępowali zgodnie ze swoim sumieniem.

Doktor Barbara Fedyszak-Radziejowska z kancelarii prezydenta zwracała uwagę, że w liście były niedopuszczalne zalecenia dla dziennikarzy. – Nie chodzi o to, że kapitał ma narodowość, chodzi o to, że kapitał ma poglądy – mówiła. Jej zdaniem list prezesa niemieckiego koncernu wyraźnie wskazuje, że dziennikarze, którzy są jego pracownikami, znaleźli się pod presją.

Szczyt Unii nieważny? Premier Szydło zapowiada, że nie podpisze konkluzji

Premier Szydło skomentowała wybór Donalda Tuska na szefa Rady Europejskiej. – Zgłosiłam, iż nie będę przyjmować konkluzji z tego szczytu Unii...

zobacz więcej

Państwo nie powinno mediów kontrolować

Zdaniem Pawła Rabieja z Nowoczesnej, byłoby źle, gdyby „państwo wkroczyło na rynek medialny i zaczęło skupować spółki”. – Państwo powinno ograniczyć się do stwarzania odpowiednich warunków do pracy mediów, a nie te media kontrolować – powiedział poseł.

Wg Jana Kuleszy z Kukiz’15 potrzebne są radykalne działania, bo np. prasa regionalna podlega prawie w całości niemieckim koncernom – chodzi o 90 proc. tytułów. Podawał też przykład tygodnika „Newsweek”, który w 2012 r. miał duże dochody płynące z reklam publikowanych tam przez ministerstwa i państwowe spółki. Uznał takie działania za niedopuszczalne. – Zacznijmy realizować podstawową zasadę. Polskie firmy i instytucje wspierają polskie media, a nie zagraniczne – podkreślił.

Adam Struzik z PSL uważa, że potrzebne są rozwiązania, które zapobiegają monopolizacji mediów, choć nie zgadza się z postulatami PiS. Jego zdaniem w liście szefa Ringier Axel Springer nie ma „ani nakazu, ani instrukcji”. – Ta histeria, która została rozpętana i propozycje, by rozwiązaniami prawnymi odzyskiwać poszczególne media jest moim zdaniem wywołana sztucznie – powiedział Struzik.
,
PO chce wotum nieufności wobec premier

PO zaprezentowała w piątek w Sejmie wniosek o konstruktywne wotum nieufności dla rządu Beaty Szydło. Kandydatem Platformy na nowego premiera jest lider partii Grzegorz Schetyna.

Szef klubu PO Sławomir Naumann mówił na konferencji prasowej w Sejmie, że rząd Szydło „od 17 miesięcy demoluje Polskę, polską demokrację, praworządność, zawłaszcza swobody obywatelskie, atakuje samorządy, niezależne sądownictwo, a w ostatnich dniach, tygodniach skompromitował Polskę na arenie międzynarodowej”. Zapowiedział, że PO przekaże wniosek innym opozycyjnym klubom parlamentarnym i będzie je przekonywać do jego poparcia. Inicjatywę PO zamierza poprzeć Nowoczesna; rządu nie będzie też broniło PSL.

Porażki czy sukcesy?

– Premier Beata Szydło ośmieszyła Polskę podwójnie – mówił Jan Grabiec z PO. Odniósł się do braku poparcia dla kandydatury Donalda Tuska na szefa RE i odmowy podpisania konkluzji ze szczytu w Brukseli.

Jak tłumaczył, był to „pierwszy krok do wyprowadzenia Polski z UE”. Zdaniem Grabca 17 miesięcy rządów PiS nie przyniosło Polsce nic dobrego i potrzebna jest na ten temat rzetelna debata.

Słowa Grabca wywołały oburzenie Patryka Jakiego, który wyliczał, że w wielu dziedzinach gospodarki w ciągu ostatniego 1,5 roku zanotowano znaczny wzrost.

Paweł Rabiej z Nowoczesne mówił, że negatywną opinię na temat rządu premier Szydło popiera cała opozycja, choć jego partii nie podoba się, że wnioskująca o wotum PO nie ma jasnego, klarownego programu na przyszłość.

Adam Struzik zdeklarował, że PSL wniosek poprze, choć widzi „nikłe szanse powodzenia”.

Jan Kulesza z Kukiz’15 uważa, że tego typu debaty, jak ta nad wnioskiem nieufności to marnowanie czasu parlamentarzystów, który można przeznaczyć na pracę nad potrzebnymi ustawami.

teraz odtwarzane
Ocena rządu Beaty Szydło. PO chce wotum nieufności

źródło:
Zobacz więcej