RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Tak delikatny segment jak prasa nie może być w rękach obcego kapitału”

– Musimy podjąć to wyzwanie – mówił wiceminister kultury Jarosław Sellin w programie „Gość Wiadomości” o konieczności przejęcia z rąk obcych koncernów prasowych tytułów. Jak podkreślił, już czas, by „ta patologia w Polsce ustała”.

Szef Ringier Axel Springer poucza swoich dziennikarzy w Polsce. MSZ chce wyjaśnień

Redakcja „Wiadomości” TVP1 poinformowała o skandalicznej instrukcji szefa koncernu Ringier Axel Springer Marka Dekana dla polskich dziennikarzy...

zobacz więcej

Szef Ringier Axel Springer Media AG Mark Dekan napisał do pracowników koncernu m.in: „Ideologie i prymitywne ideologie przegrały z wartościami i rozsądkiem. Wyłącznym zwycięzcą nie jest jednak Donald Tusk, tak jak Kaczyński nie jest jedynym przegranym. Razem z Tuskiem wygrali Polacy - wszyscy ci, którzy są dumni z przynależności do Unii Europejskiej (...). Co do przegranych w tym starciu, to obok Jarosława Kaczyńskiego znalazła się dobra reputacja Polski jako rzetelnego partnera”.
„Żaden duży kraj z UE by sobie na to nie pozwolił”

Sellin powiedział, że przez 25 lat popełniono w Polsce wiele poważnych błędów i pozwolono, by istotne segmenty mediów w Polsce znalazły się w rękach kapitału zagranicznego. – Żaden duży kraj UE by sobie na to nie pozwolił, to jest niezdrowa sytuacja. Jak wyjaśnił, trzeba będzie stopniowo przejmować te segmenty.

Nad projektem ustawy, która będzie tego dotyczyć, pracuje specjalny zespół w min. kultury. Sellin przypomniał, że szczególnie niedobra sytuacja panuje w prasie lokalnej i regionalnej, gdzie prawie 90 proc. prasy należy do trzech nienieckich koncernów.

Wiceminister wskazał, że trzeba zbudować właściwą bazę legislacyjną i czekać na odpowiednią okazję, by przejąć prasę, tak jak to się stało w sektorze bankowym. Jak zauważył, dość często można zauważyć ruch na rynku medialnym i polski kapitał powinien być przygotowany, by w niego inwestować.

– Dotykamy delikatnej sfery biznesu, gdzie produkuje się ważne, delikatne treści – podkreślił wiceminister.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej