Pokaż mi swój nos, a powiem ci, skąd jesteś. Liczą się nie tylko geny

Naukowcy przyjrzeli się naszym nosom (fot. Flickr/Helen Cook)

Duże, małe, zadarte i okrągłe – nosy mogą mieć rożne kształty. Jak udowadniają teraz amerykańscy naukowcy, to, jaki nos zdobi nasze twarze zależy m.in. od tego, w jakim klimacie żyli nasi pradziadowie.

Zaskakujące fakty z życia neandertalczyków. Leczyli się antybiotykami

Neandertalczycy znali środki uśmierzające ból i penicylinę. Do takich wniosków doszli naukowcy, którzy dokładnie przebadali pozostałości DNA, które...

zobacz więcej

Wyniki badań naukowców z Penn State University ukazały się w czasopiśmie „Plos Genetics”.

Zespół przygotował rodzaj banku kształtów nosów – podzielono je zależnie m.in. od proporcji, długości, szerokości i odległości nozdrzy od siebie. Potem dane posortowali i sprawdzili, gdzie które cechy się i gdzie najczęściej się powtarzają.

Okazało się m.in., że choć było kilka zmiennych u ludzi, którzy mieszkali na podobnym obszarze. Chodzi np. o szerokość podstawy nosa i odległość nozdrzy.
Naukowcy doszli do wniosku, że do zmian przyczyniły się klimat i warunki atmosferyczne. I tak szersze nosy mają mieszkańcy stref klimatycznych ciepłych i wilgotnych, natomiast ci, którzy żyją tam, gdzie zimno i sucho, mają wąskie nosy.

Wiąże się to z tym, że podczas oddychania trzeba było np. zimne powietrze ogrzać, lepiej więc było jeśli wpadało przez niewielkie dość otwory.
Inny czynnikiem, który wpływał na to, jakie nosy mieli ludzie, zależało od atrakcyjności seksualnej, czyli ideału piękności. I tak np. rozpowszechniały się nosy małe, bo ich właściciele i właścicielki mieli większe powodzenia.

źródło:
Zobacz więcej