RAPORT

Pogarda

Zmarł kardynał Miloslav Vlk, prześladowany w dawnej Czechosłowacji

Kardynal Miloslav Vlk (fot.  Franco Origlia/Getty Images)
Kardynal Miloslav Vlk (fot. Franco Origlia/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

W wieku 84 lat w sobotę zmarł w Pradze emerytowany arcybiskup stolicy i prymas Czech kardynał Miloslav Vlk. W depeszy kondolencyjnej papież Franciszek przypomniał, że dostojnik był prześladowany w czasach komunistycznego reżimu w Czechosłowacji.

„To był człowiek o niezwykłej prostocie”. Wspomnienia o kard. Macharskim

– Był bardzo skromny, bezpośredni – mówił o zmarłym we wtorek kardynale Franciszku Macharskim Marcin Przeciszewski, prezes Katolickiej Agencji...

zobacz więcej

Miloslav Vlk przyjął święcenia kapłańskie w 1968 roku. Dziesięć lat później władze zabroniły mu pracy kapłańskiej. Pełnił posługę potajemnie. Pracował zaś jako czyściciel szyb oraz jako archiwista w banku.

Obowiązki duszpasterskie mógł zacząć legalnie wznowić w 1989 roku. Po tzw. aksamitnej rewolucji i upadku komunizmu z nominacji Jana Pawła II został metropolitą Pragi. Wkrótce potem polski papież mianował go kardynałem.

W latach 1993-2001 był przewodniczącym Rady Konferencji Episkopatów Europy. Był mocno związany z Polakami i z Polską. W ostatnich miesiącach kard. Vlk ciężko chorował.

Papież Franciszek w depeszy wystosowanej do arcybiskupa Pragi kardynała Dominika Duki napisał: „Wspominam z podziwem jego wytrwałą wierność Chrystusowi mimo pozbawienia Kościoła wolności oraz prześladowań, a także jego owocną i różnorodną działalność apostolską ożywianą przez pragnienie głoszenia świadectwa radości Ewangelii wszystkim ludziom”.

„Jeden z filarów Republiki Czeskiej

– Odszedł wielki pasterz Kościoła, wielki Europejczyk, człowiek całym sercem oddany duchowej jedności Europy – powiedział o zmarłym polski arcybiskup Wojciech Polak.

– Wiedzieliśmy wszyscy o chorobie kardynała Vlka, niemniej z nadzieją myśleliśmy, że Pan Bóg da mu łaskę jej przezwyciężenia. Stało się inaczej. Przyjmujemy wiadomość o jego śmierci ze smutkiem, ale w perspektywie wiary i chrześcijańskiej nadziei, także ze świadomością, że odchodzi ważna postać naszej części Europy – przyznał arcybiskup Polak.

Jak dodał, zmarły hierarcha był niewątpliwie jednym z filarów Republiki Czeskiej. – Był wielkim pasterzem Kościoła i wielkim Europejczykiem, człowiekiem całym sercem oddanym idei duchowej jedności Europy. Jako wieloletni przewodniczący Rady Konferencji Biskupich Europy współtworzył tę jedność i pracował na jej rzecz wspólnie z biskupami Starego Kontynentu. Nie będzie przesadą jeśli powiem, że był obok świętej pamięci prezydenta Vaclava Havla, jednym z filarów Republiki Czeskiej. Jego mądrość, bogate doświadczenie, wielka duchowa odwaga, a także ogromna serdeczność i życzliwość, były dla Kościoła i narodu czeskiego wielkim darem – podkreślił prymas Polski. Metropolita gnieźnieński wspomniał także ostatnie spotkanie z kardynałem Miloslavem Vlkiem.

Pogrzeb kardynała Vlka odbędzie się prawdopodobnie pod koniec przyszłego tygodnia w katedrze św. Wita na Hradczanach.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej