RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

Terrorystka z ETA uwolniona, żeby mogła opiekować się córeczką

ETA od ponad 50 lat walczy o niepodległość Kraju Basków (fot. Javi Julio/Anadolu Agency/Getty Images)
ETA od ponad 50 lat walczy o niepodległość Kraju Basków (fot. Javi Julio/Anadolu Agency/Getty Images)

Madrycki Sąd Najwyższy wypuścił na wolność Sarę Majarenas, terrorystkę baskijskiej organizacji ETA odsiadującą karę 13 lat więzienia. Zrobił to po to, by mogła opiekować się 3-letnią córką. „Dziecko potrzebuje świeżego powietrza, słońca i zabawy w parku” – napisano w uzasadnieniu decyzji.

Sąd uznał, że najważniejsze jest dobro dziecka. Dziewczynka od urodzenia mieszkała z matką w więzieniu i tylko od czasu do czasu spędzała weekendy z ojcem. Jednak podczas ostatniego pobytu mężczyzna ugodził dziecko nożem, co wpłynęło na decyzję sędziego.

Sara Majarenas i jej córka zostały przeniesione do Fundacji Ojca Garralda – Otwarte Horyzonty. Założona przez jezuitę placówka od 40 lat opiekuje się osobami z marginesu społecznego, również byłymi więźniami.

Terrorystka ETA jest pod nadzorem personelu. Wolno jej odprowadzać córkę do przedszkola, do lekarza i popołudniami wychodzić z nią do parku. Podczas pobytu kobieta będzie uczestniczyła w zajęciach i warsztatach edukacyjnych fundacji.

Deklarują złożenie broni

W piątek regionalny rząd Kraju Basków poinformował, że ETA ogłosiła, iż zamierza się rozbroić do 8 kwietnia i w tym celu niezwłocznie przekazać rządom – hiszpańskiemu i francuskiemu – koordynaty dotyczące kryjówek, gdzie przechowuje broń. Wyraził przy tym opinię, że oferta ETA jest „wiarygodna” i uznał, iż „możliwe jest rozbrojenie tej organizacji w krótkim terminie”.

– Jedyną rzeczą, jaką ma do zrobienia ETA, jest rozbroić się i rozwiązać – skomentował rzecznik rządu w Madrycie Inigo Mendez de Vigo.

Organizacja Euskadi Ta Askatasuna (ETA) – Kraj Basków i Wolność – już 20 października 2011 roku zadeklarowała definitywne zakończenie trwającej ponad 40 lat walki zbrojnej o niepodległość Kraju Basków, która kosztowała 829 ofiar śmiertelnych po stronie sił rządowych i urzędników administracji hiszpańskiej. ETA rozpoczęła ją w 1961 roku, za rządów gen. Francisco Franco. Ostatnią śmiertelną ofiarą tej wojny był zabity w zamachu w 2010 roku francuski policjant.

Madryt i Paryż odmawiały dotąd podjęcia negocjacji z ETA, negując prawa tej organizacji do stawiania jakichkolwiek warunków. W więzieniach na terenie Hiszpanii i Francji przebywa wciąż około 350 członków ETA, a w hiszpańskich mediach obowiązuje w tekstach na temat ETA termin "banda zbrojna ETA".

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej