Wybory 2020

Jak głosować w specjalnym reżimie sanitarnym [PORADNIK]

„Rozumieją, czym jest ryzyko”. Kobiety inwestują lepiej niż mężczyźni

Panie są bardziej rozważne i odpowiedzialne w biznesie niż panowie (fot. Sam Churchill/Pixabay)

W ubiegłym roku kobiety osiągnęły lepszy od mężczyzn zwrot z inwestycji. Ryzyko, jakie podejmują, jest zdecydowanie niższe. – Mężczyźni, im więcej ryzykują, tym więcej tracą. Dla kobiet często ważniejsze jest poczucie bezpieczeństwa i przewidywalności – mówi w rozmowie z portalem tvp.info Izabela Kielczyk, psycholog biznesu.

„Co z szafy, to z głowy”. Kobiecy projekt „Szafa serc”

Zaczęło się od porządków we własnej szafie. – Niby banalna rzecz, a jednak. Wyrzucając niepotrzebne rzeczy poczułam się lekka, zrobiło mi się...

zobacz więcej

Badania na temat inwestycji kobiet i mężczyzn przeprowadziła firma inwestycyjna Fidelity. Wykazały one, że w ubiegłym roku kobiety osiągnęły lepszy zwrot inwestycyjny o 0,3 proc. Co więcej, okazuje się, że nie był to przypadek, tylko wynik całej minionej dekady.

Potwierdzają to również dane zgromadzone przez aplikację Openfolio, która śledzi inwestycje. Ostatnie trzy lata to czas, gdy panie, korzystając z niej, radziły sobie znacznie lepiej niż panowie. – Kobiety radzą sobie lepiej od mężczyzn i to przy znacznie niższym ryzyku – powiedziała Kathy Murphy, odpowiedzialna za inwestycje osobiste w Fidelity. Różnica polegała między innymi na tym, że mężczyźni wykazywali tendencję do dokonywania częstszych transakcji kupna i sprzedaży.

Pomysł na emeryturę? Domki dla lalek

– Pierwszym impulsem, żeby zamienić pasję w biznes był mój wiek. Gdy emerytura zbliża się dużymi krokami, trzeba zastanowić się, co dalej. Drugim...

zobacz więcej

Poczucie bezpieczeństwa i stabilność

Z wynikami badań zgadza się Izabela Kielczyk, która jest psychologiem biznesu. – Kobiety mają bezpieczniejszy styl inwestowania. Mężczyźni z pewnością bardziej ryzykują, a co za tym idzie, więcej tracą albo więcej zyskują. Dla kobiet bardzo często ważniejsze są relacje społeczne, poczucie bezpieczeństwa, czy stabilności niż wyniki finansowe. Nie chcemy przez to aż tak bardzo ryzykować – wyjaśnia. Dodaje jednak, że i w świecie biznesu pojawia się coraz więcej kobiet nastawionych na sukces, które agresywnie i odważnie wchodzą na rynek. – Myślę, że nie ma co tak do końca rozgraniczać tego ze względu na płeć – mówi.

Prof. Magdalena Środa, filozof i feministka potwierdza, że kobiety rzeczywiście różnią się od mężczyzn. – To bardzo znana historia, podobnie jak z braniem kredytów. Kobiety mają rzeczywiście mniejszy współczynnik ryzyka, a wyższy poczucia odpowiedzialności. To przejawia się w wielu dziedzinach życia ekonomicznego, prywatnego. Dobrze byłoby, gdyby tak było również w życiu politycznym – mówi.

Większa odpowiedzialność za podejmowane decyzje

Wśród cech, które predysponują kobiety do łagodniejszego stylu inwestowania, wymienia się m.in. to, że kobiety nie wykazują zbytniej pewności siebie graniczącej z arogancją, są bardziej skrupulatne, inwestują z mniejszą częstotliwością niż mężczyźni a z naukowego punktu widzenia mniejsza skłonność do ryzyka wiąże się z niższym poziomem testosteronu. Potwierdza to ekonomista i analityk rynków finansowych Marek Zuber.

– Nie są to gigantyczne różnice, ale rzeczywiście istnieje coś takiego co określiłbym mianem większej odpowiedzialności za podejmowane decyzje. Porównałbym to do rodziny, bo zazwyczaj to kobieta jest tą osobą, która świadomie podejmuje decyzje, planuje budżet domowy – mówi. Jego zdaniem mężczyźni rzeczywiście mają spore tendencje do wchodzenia w ryzykowne rzeczy. – Często wbrew temu, co mówią mniej rozumieją ryzyko i nie zdają sobie sprawy z tego, jak duże może być. Kobiety, wręcz przeciwnie, mają tę świadomość i są zachowawcze, ostrożne – wyjaśnia Zuber.

Dodaje, że nie dotyczy to tylko i wyłącznie obszarów inwestycyjnych, ale także innych dotyczących finansów. – Bardzo często to kobieta jest tym elementem hamującym przy zbyt pochopnych i rzeczywiście ryzykownych wydatkach – uważa ekonomista.

źródło:
Zobacz więcej