Duńscy naukowcy ostrzegają przed ibuprofenem

Ibuprofen moze zwiększać ryzyko zawału serca (fot. pixabay.com/Jarmoluk)

Znany środek przeciwbólowy – ibuprofen – może znacznie zwiększać ryzyko zawału serca - wynika z najnowszych badań. Specjalne ostrzeżenie duńscy naukowcy publikują w „Europejskiej Gazecie Kardiologicznej” („European Heart Journal”).

GIF wycofuje ze sprzedaży trzy partie leku na serce Atram

Główny Inspektorat Farmaceutyczny alarmuje o trzech wadliwych seriach leku kardiologicznego Atram. Znaleziono dowody, że substancja ta została...

zobacz więcej

Profesor Gunnar Gislason, główny autor badań, sugeruje, że należy zaostrzyć kontrolę sprzedaży ibuprofenu i podobnych środków z grupy tak zwanych niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

Jego zdaniem fakt, że leki te są dostępne bez recepty i w dowolnych ilościach sprawia wrażenie, że są całkowicie bezpieczne. Tak jednak nie jest. Badania na grupie 29 tysięcy ludzi wykazały bowiem, że ci, którzy brali ibuprofen, byli średnio o 31 procent bardziej narażeni na zawał.

Jest to kolejne badanie, które wskazuje, że niesteroidowe leki przeciwzapalne mogą być groźne dla serca. Poprzednie, także zakrojone na dużą skalę, opublikowano w zeszłym roku w „Brytyjskiej Gazecie Medycznej” („BMJ”).

Według profesora Gunnara Gislasona, nie należy zażywać więcej niż 1200 miligramów ibuprofenu na dobę.

źródło:
Zobacz więcej