RAPORT

Wojna na Ukrainie

To już pewne, w Polsce mamy baby boom

Wzrost liczby urodzeń trwa od listopada 2016 roku (fot. arch.PAP/Leszek Szymański)
Wzrost liczby urodzeń trwa od listopada 2016 roku (fot. arch.PAP/Leszek Szymański)

Optymistyczne dane za styczeń pozwalają postawić tezę, że w tym roku urodzi się ponad 400 tys. dzieci. Najwięcej od siedmiu lat. Wstępne dane o urodzeniach za styczeń są lepsze od tych z analogicznego okresu ubiegłego roku. Trend wzrostowy potwierdzają informacje z dwóch źródeł: Narodowego Funduszu Zdrowia i systemu PESEL – donosi „Dziennik Gazeta Prawna”.

„Program 500+ wspiera polskie rodziny w wychowaniu dzieci”

– Od samego początku program „Rodzina 500+” był przez opozycję kontestowany, krytykowany. Wskazywano, że stanowi zagrożenie dla budżetu finansów...

zobacz więcej

Ze statystyki NFZ wynika, że liczba porodów w styczniu tego roku w porównaniu ze styczniem zeszłego roku zwiększyła się o 2,23 tys. – z 29,8 tys. do 32,1 tys.

O baby boomie mówią same matki, które miały kłopoty z dostaniem się na wybrane porodówki. – Miałam opłaconą położną w warszawskim szpitalu przy ulicy Żelaznej, ale pomimo to w dniu porodu powiedziano mi, że powinnam poszukać innego miejsca, bo tu mnie nie przyjmą – opowiada Marta, która rodziła w styczniu tego roku. Z drugiego szpitala też chciano ją odesłać. Z tego samego powodu.

Wzrost potwierdzają też dane z systemu PESEL. W styczniu wpisano do niego 34,4 tys. dzieci, czyli o 1234 więcej niż rok temu. Wzrost liczby urodzeń trwa od listopada. Łącznie w tym miesiącu i w grudniu urodziło się ponad 11 tys. dzieci więcej niż w tym samym okresie poprzedniego roku. Powodem może być program 500+, który wszedł w życie ponad 11 miesięcy temu.

Demografowie wskazują, że na zmiany może mieć pozytywny wpływ również poziom wynagrodzeń i spadek bezrobocia.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej