RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Turcja grozi anulowaniem umowy z Unią Europejską w sprawie migrantów

Umowa ws. migrantów zostanie zablokowana? (fot. PAP/EPA/ORESTIS PANAGIOTOU)
Umowa ws. migrantów zostanie zablokowana? (fot. PAP/EPA/ORESTIS PANAGIOTOU)

Wobec napięć w stosunkach z Holandią, turecki minister spraw zagranicznych Mevlut Cavusoglu zagroził w środę w wywiadzie telewizyjnym jednostronnym anulowaniem porozumienia, na mocy którego ograniczony został napływ migrantów przez Turcję do Unii Europejskiej.

Poseł Kukiz'15 o przymusowej relokacji: Polska nie powinna przykładać do tego ręki

– Prawa człowieka powinny być respektowane, jeśli ktoś chce być w miejscu X to nie można go zmuszać, by był w miejscu Y. Nie można zmuszać...

zobacz więcej

– Możemy jednostronnie położyć kres temu porozumieniu. Nie poinformowaliśmy jeszcze naszych (europejskich) interlokutorów, wszystko jest w naszych rękach – powiedział Cavusoglu w wywiadzie dla stacji 24 TV. – Począwszy od teraz możemy powiedzieć: nie będziemy już stosowali porozumienia i to będzie koniec – dodał minister.

Chodzi o zawartą 18 marca 2016 roku umowę między Turcją a Unią Europejską, która doprowadziła do znaczącego zmniejszenia liczby migrantów przedostających się z Turcji przez Morze Egejskie na greckie wyspy i dalej do UE.

Wypowiedź Cavusoglu nastąpiła, gdy na linii Turcja-Holandia doszło do bezprecedensowego kryzysu dyplomatycznego wokół zakazania przez holenderskie władze udziału przedstawicieli rządu w Ankarze w wiecach w Holandii w ramach kampanii przed referendum konstytucyjnym w Turcji. W tym zaplanowanym na 16 kwietnia plebiscycie ma zapaść decyzja w sprawie zmiany ustroju Turcji z parlamentarno-gabinetowego na prezydencki.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej