RAPORT

Tusk kontra Tusk

Inicjatywy Ruchu „Europa Christi” z mecenatem Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych

Mecenasem sympozjum została Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych S.A (fot.PAP/Radek Pietruszka)
Mecenasem sympozjum została Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych S.A (fot.PAP/Radek Pietruszka)

Ruch „Europa Christi” przypomina o „chrześcijańskich korzeniach Europy” i chce ratować jej tożsamość kulturową – podkreślał jego promotor ks. inf. Ireneusz Skubiś. Duchowny przemawiał na sympozjum „Zjednoczona Europa – pomysł wierzących polityków, kandydatów na ołtarze”. Mecenasem sympozjum została Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych S.A.

Według ks. inf. Skubisia, sympozjum na UKSW w Warszawie było ważnym przesłaniem dla Polski i dla Europy, tak jak poprzedzająca je pielgrzymka na Jasną Górę w intencji „rychłej beatyfikacji sług Bożych – współzałożycieli Zjednoczonej Europy Alcide de Gasperiego i Roberta Schumana”.

Duchowny zaznaczył, że „Polska chce być antemurale christianitatis (przedmurzem chrześcijaństwa – przyp. red.), przysłużyć się zjednoczeniu Europy opartemu na fundamentach, którymi są filozofia, teologia i kultura chrześcijańska” – powiedział ksiądz infułat, który jest honorowym redaktorem naczelnym Tygodnika Katolickiego „Niedziela”.

Wkrótce zapłacimy Sobieskim. Do obiegu trafi banknot o nominale 500 zł

Niedługo do obiegu trafi nowy banknot – o nominale 500 złotych. Znajduje się na nim wizerunek króla Jana III Sobieskiego. Ma on zamykać serię...

zobacz więcej

PWPW S.A. wsparła organizatorów sympozjum

Ruch ten zmierza do reformy Unii Europejskiej w duchu chrześcijańskim, żeby – jak podkreślał – „zachować tożsamość Europy i jej kultury, która jest kulturą krzyża i ewangelii”. Zwrócił uwagę, że kultura chrześcijańska jest „bazą dla cywilizacji całego świata”. Ruch „Europa Christi” wpisuje się według niego w „wielkie potrzeby”, gdyż w Europie „dzieją się różne złe rzeczy”.

Ks. infułat Ireneusz Skubiś uważa, że „ratunkiem jest to, co przyniósł nam Jezus Chrystus”. PWPW S.A. zdecydowała się wesprzeć organizatorów sympozjum, gdyż – jak powiedział prezes spółki Piotr Woyciechowski – „wartości, do których odwołuje się Ruch "Europa Christi" są bliskie zarządowi oraz całej załodze Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych”.

Dodał, że są też praktyczne powody wsparcia „tej szlachetnej inicjatywy”, gdyż - jak wyjaśnił - „działalność gospodarcza, która jest oparta na takich fundamentach, jak ewangelia, społeczna nauka Kościoła, czy - szerzej - korzenie chrześcijaństwa, dają gwarancję bezpiecznego, dobrego, umiarkowanego biznesu”.

Zanik wartości chrześcijańskich źródłem kryzysu na świecie?

Piotr Woyciechowski zwrócił uwagę, że wartości chrześcijańskie zakładają „umiarkowany zysk, niekrzywdzenie pracownika czy kontrahenta, niekierowanie się hedonizmem ani szczególną chciwością”. Natomiast nieprzestrzeganie tych zasad mogło być jego zdaniem podstawą światowego kryzysu finansowego, który nastąpił w 2008 roku.

Ks. inf. Ireneusz Skubiś publicznie podziękował prezesowi Piotrowi Woyciechowskiemu za wsparcie ze strony Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych oraz jej wspólnoty. „Bez tego wsparcia byłoby trudno zorganizować tak wielką imprezę” – powiedział promotor Ruchu „Europa Christi”.

„Rządowi” goście sympozjum

W sympozjum wzięli udział m.in. sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP prof. Krzysztof Szczerski (autor książki „Utopia Europejska. Kryzys integracji i polska inicjatywa naprawy”), sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Konrad Szymański, minister środowiska Jan Szyszko, rektor UKSW ks. prof. Stanisław Dziekoński, prezes Instytutu Myśli Schumana prof. Zbigniew Krysiak, postulator procesu beatyfikacyjnego Roberta Schumana o. prof. Bernard Ardura, włoski parlamentarzysta prof. Rocco Buttiglione oraz przedstawiciele ambasad Chorwacji i Niemiec.

Pielgrzymkę i sympozjum w dniach 11-14 marca zorganizowały Fundacja „Myśląc Ojczyzna”, Uniwersytet Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie oraz Instytut Myśli Schumana. Patronami medialnymi był Tygodnik katolicki „Niedziela”, Katolicka Agencja Informacyjna i Radio Wnet. PWPW S.A. była jednym z mecenasów przedsięwzięcia.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej