IPN: poszukiwania zgładzonych żołnierzy NSZ i NOW jeszcze w tym roku

Prof. Krzysztof Szwagrzyk nadzoruje poszukiwania (fot. PAP/Dominik Kulaszewicz)

- Będziemy szukali w miejscach najlepiej opracowanych, najpewniejszych. Tam, gdzie spodziewamy się znaleźć szczątki naszych bohaterów - mówi Adam Kondracki z oddziałowego Biura Poszukiwań i Identyfikacji w Katowicach. Poszukiwania zgładzonych żołnierzy NSZ i NOW prowadzone będą jeszcze w tym roku, prawdopodobnie pod Cieszynem.

„Nie pozwolimy więcej Wami poniewierać, będziemy pamiętać o Was stale” [RELACJA]

Po raz siódmy obchodzimy dziś Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, zainicjowany przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Z tej okazji w całym...

zobacz więcej

– Najbardziej prawdopodobne miejsca poszukiwań to las w miejscowości Ogrodzona nieopodal Cieszyna, a także jedno z wielu domniemanych miejsc chowania ofiar w Bielsku-Białej. Ostatecznie wskaże je wiceprezes IPN prof. Krzysztof Szwagrzyk – dodaje Kondracki.

W Ogrodzonej mogą spoczywać żołnierze NOW. Organizacja funkcjonowała na terenie od Wadowic po Cieszyn. Na Śląsku Cieszyńskim działało pięć obwodów. Jednym z nich był „Wędrowiec” pod dowództwem Pawła Heczki. Oddział ten został zlikwidowany przez siły bezpieczeństwa w lipcu 1946 r. Sześciu żołnierzy zginęło w obławie w gajówce w Kiczycach. Pozostali, którzy zdołali wówczas umknąć, byli sukcesywnie wyłapywani.

Latem 1946 r. przed sądem doraźnym stanęło 26 członków „Wędrowca”. Sześciu, w tym Heczkę, skazano na śmierć. Wyrok wykonano.

źródło:

Zobacz więcej