Poznamy tajemnicę śmierci „Hubala”? Polski konsulat otrzymał zdjęcia bohatera

Około siedemset zdjęć, pochodzących z czasów II wojny światowej, przekazał w Konsulacie Generalnym RP w Monachium wnuk niemieckiego oficera. Wśród nich znajdują się dwie fotografie zmarłego mjr Henryka Dobrzańskiego ps. Hubal, legendarnego partyzanta, który nie złożył broni po klęsce w kampanii wrześniowej.

Polska odzyskała skarby zrabowane przez nazistów. „Ważny moment”

zobacz więcej

„W albumie ze zdjęciami przekazanymi dzisiaj w konsulacie przez wnuka oficera Wehrmachtu - ś.p. Major H. Dobrzański »Hubal«. Poinformowaliśmy IPN” – napisał na Twitterze Konsulat Generalny RP w Monachium, zamieszczając fotografie majora.

W styczniu do Ambasady RP w Berlinie zgłosił się mieszkaniec Bawarii, który zadeklarował chęć zwrotu obrazu, wywiezionego w czasie II wojny światowej przez jego dziadka. Mężczyzna przekazał także skany zdjęć żołnierzy niemieckich, rezydujących w Spale, przedstawiające grabione dzieła sztuki. Okazało się, że wśród nich są fotografie, przedstawiające zabitego „Hubala”.

Henryk Dobrzański urodził się 22 czerwca 1897 roku w Jaśle. Od 1912 roku należał do Polskich Drużyn Strzeleckich, a od 1914 roku do Legionów Józefa Piłsudskiego. W 1918 r. wstąpił do pułku ułanów. Jako dowódca plutonu, a później szwadronu, brał udział w walkach w obronie Lwowa. W okresie międzywojennym był członkiem polskiej reprezentacji jeździeckiej.

We wrześniu 1939 roku został zastępcą dowódcy rezerwowego 110 pułku ułanów Brygady Kawalerii „Wołkowysk” w Białymstoku. Jego odział walczył z Armią Czerwoną na Grodzieńszczyźnie. Gdy pod Kolnem rozwiązano pułk, 22 września wyruszył na czele 180 ułanów na odsiecz Warszawie.

Znaleźli szczątki „Hubala”? Naukowcy ostrożni w ocenach

– Specjaliści rozpoczęli badania genetyczne szczątków osoby, typowanej jako mjr Henryk Dobrzański „Hubal” – powiedział w środę w Szczecinie genetyk...

zobacz więcej

Po kapitulacji stolicy przedostał się wraz ze swymi żołnierzami na Kielecczyznę, gdzie w grudniu 1939 roku utworzył Oddział Wydzielony Wojska Polskiego. Jednostka zachowała organizację regularnego wojska, ale działała na tyłach wroga.

W czasie obławy na jednostkę Dobrzańskiego Niemcy dopuścili się licznych zbrodni na ludności cywilnej. W 31 wsiach zamordowali łącznie 712 osób i spalili 620 zagród chłopskich. Sam major zginął 30 kwietnia 1940 roku po zasadzce pod Anielinem, do której być może doszło w wyniku zdrady.

Niemcy sprofanowali i wystawili ciało bohatera na widok publiczny w Tomaszowie Mazowieckim. Następnie ukryli jego ciało, aby pamięć o majorze nie inspirowała Polaków do dalszej walki. Nie wiadomo gdzie spoczywają szczątki „Hubala”.

źródło:
Zobacz więcej