RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

„Europa Zachodnia powinna upomnieć się o prawa człowieka w Turcji”

Między Holandią a Turcją trwa bezprecedensowy spór dyplomatyczny (fot. Reuters/Osman Orsal)

– Stosunki z Turcją to jest sprawa wpisująca się w kalendarz wyborczy w Holandii. Bez wyborów byłyby one inne – powiedział w programie „Gość poranka” poseł PO Marcin Kierwiński. Jak dodał, nie ma wrażenia, by Holendrzy złamali prawo międzynarodowe. – Nie podoba mi się coś takiego, że minister jednego państwa chce przyjechać do innego państwa, by robić agitację polityczną – dodał.

Prezydent Turcji o Holandii: kraj niedobitków nazizmu i faszystów

Jako kraj „niedobitków nazizmu, faszystów” określił w sobotę Holandię prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan. Miało to miejsce po tym, jak rząd...

zobacz więcej

Burmistrz Rotterdamu Ahmed Aboutaleb oświadczył, że turecka minister ds. rodziny i polityki społecznej Fatma Betul Sayan zostanie odesłana do granicy niemieckiej pod eskortą policji. Jak tłumaczył, „została uznana za niepożądaną cudzoziemkę, a zgodnie z prawem takie osoby wydala się do kraju, z którego przyjechały”.

– Celem wizyt tureckich ministrów było budowanie realnego poparcia dla wewnętrznego referendum, czyli kwestia dotyczyła wewnętrznej polityki Turcji. Żadne państwo nie zgodziłoby się, aby bez konsultacji z nimi wpuścić do siebie ministra innego kraju – mówił Kierwiński.

Spór między Turcją i Holandią przybrał na sile, gdy w sobotę rząd Holandii, powołując się na względy porządku publicznego i bezpieczeństwa, odmówił zgody na lądowanie w Rotterdamie samolotu z szefem tureckiego MSZ Mevlutem Cavusoglu na pokładzie.– Holendrzy bardzo jasno przekazywali informację, że się na taką wizytę nie godzą. Proszę zwrócić uwagę, co się dzieje w Turcji. Nie wiem, czy kraje UE nie powinny bardziej pokazywać swojego sprzeciwu wobec polityki tureckiej. Turcja jest drugą, jeśli chodzi o liczebność, armią w NATO – powiedział Kierwiński.

W jego opinii „państwa Europy Zachodniej powinny upomnieć się o prawa człowieka w Turcji”. – Od ponad 300 lat Turcja jest istotnym graczem na terenie Europy Wschodniej. W naszym interesie jest, aby Turcja nie schodziła w kierunku państwa religijnego i centralistycznego – dodał przedstawiciel PO.

Prokuratura wzywa Tuska jako świadka. Chodzi o współpracę SKW z FSB

– Szef Rady Europejskiej Donald Tusk nie stawi się 15 marca w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie, bo tego dnia musi być w Parlamencie Europejskim w...

zobacz więcej

Umowa SKW i rosyjskiej FSB

– Nie mam wiedzy na ten temat. Pamiętam, że tą sprawą zajmowała się komisja służb specjalnych w zeszłej kadencji. Sprawdziła to dokładnie, nie było tam jakichkolwiek zarzutów. Współpraca miała dotyczyć ewakuacji i wycofywania kontyngentu polskiego z Afganistanu, także kontyngentu NATO. Sojusz nic nie miało przeciw – oznajmił na koniec programu poseł PO.

źródło:
Zobacz więcej