RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Uciekli przed wojną. W Polsce mają problemy

Polacy uciekli z Ukrainy przed wojną (fot. flickr.com/ Ministry of Defense of Ukraine)
Polacy uciekli z Ukrainy przed wojną (fot. flickr.com/ Ministry of Defense of Ukraine)

Znalezienie mieszkania, pracy, nostryfikacja dyplomów i niskie zarobki – to główne problemy Polaków z Zagłębia Donieckiego, którzy uciekli przed wojną do Polski. Senacka Komisja Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą chce, żeby sprawą zajął się kompleksowo rząd.

„W Doniecku nie da się mieszkać. Chcemy tu zostać”. Polacy z Donbasu już w Polsce

zobacz więcej

Od wiosny 2014 roku, czyli od wybuchu wojny w Zagłębiu Donieckim, władze zorganizowały dwie ewakuacje Polaków z tego regionu. Razem objęły one niemal 400 osób. Oprócz tego, Polacy przyjeżdżali indywidualnie, na przykład na podstawie Karty Polaka.

Proboszcz parafii katolickiej z Ługańska ksiądz Grzegorz Rapa podkreślił, że należy zrozumieć ich szczególną sytuację. – To nie są osoby, które szukają lepszego życia, one chcą po prostu żyć. To była ucieczka przed śmiercią – mówił w czasie posiedzenia senackiej komisji.

Kierująca Fundacją Pomoc Polakom Donbasu Wiktoria Charczenko powiedziała, że ci, którzy przyjechali do naszego kraju, napotykają wiele problemów. Największym jest znalezienie mieszkania. Na wynajem przeznaczana jest większość zarobków, nie ma możliwości uzyskania kredytu na zakup lokalu.

Obecnie około 140 Polaków z Zagłębia Donieckiego wyraziło gotowość przyjazdu do naszego kraju. Na razie władze w Warszawie nie przewidują kolejnej akcji ewakuacji. Indywidualne przyjazdy do Polski powinna im jednak ułatwić wprowadzona już nowelizacja ustawy o Karcie Polaka, a także ewentualne zmiany w ustawie o repatriacji. O przygotowanie kompleksowego programu apeluje do rządu senacka Komisja Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej