RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Kolejny raz zdewastowano pomnik w Hucie Pieniackiej

Poprzednio wysadzono krzyż upamiętniający polskie ofiary (fot.youtube.com)
Poprzednio wysadzono krzyż upamiętniający polskie ofiary (fot.youtube.com)

Na Ukrainie ponownie zniszczono wysadzony w styczniu i odnowiony pod koniec lutego pomnik Polaków pomordowanych w 1944 r. w Hucie Pieniackiej w obwodzie lwowskim. Zdjęcia, które dokumentują dewastację, umieszczono we wtorek w mediach i sieciach społecznościowych.

Szef MSZ Ukrainy o pomazanych polskich pomnikach. „Widać charakter pisma strony trzeciej"

Ukraińska policja w obwodzie lwowskim poinformowała w niedzielę wieczorem, że oczyszczono już dwa polskie pomniki, pomazane wcześniej farbą i...

zobacz więcej

Krzyż w Hucie Pieniackiej zniszczono mniej więcej w tym samym czasie, co monument Polaków zabitych w Podkamieniu oraz pomnik profesorów lwowskich. Zdewastowane zostały one w ostatni weekend.

Na krzyżu w Hucie Pieniackiej umieszczono wymalowaną czerwoną farbą swastykę, a pod nią wykonany czarną farbą herb Ukrainy, tryzub. Na stojących obok tablicach z nazwiskami ofiar zbrodni umieszczono napis: „Smert Lacham” (Śmierć Lachom). Są też określenia wulgarne.

PAP zadzwoniła w tej sprawie do Wołodymyra Adamca z administracji rejonowej (powiatowej) w Brodach, na której terenie znajduje się Huta Pieniacka.

– To ja odkryłem te zniszczenia. W niedzielę, kiedy byłem na cmentarzu w Podkamieniu, gdzie doszło do dewastacji polskiego pomnika, coś mnie tknęło, żeby pojechać do Huty. Zobaczyłem te napisy i poinformowałem o tym policję i Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy. Szkody zostały natychmiast usunięte – zaznaczył Adamec.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej