Zaprojektuj karoserię elektrycznego auta. Dla polskich kierowców

Elektryczne auta mają zrewolucjonizować rynek motoryzacyjny (fot. flickr.com/xlibber)

„Podziel się z nami swoją wizją i pomysłami. Narysuj dla nas elektryczny samochód przyszłości” – zachęcają organizatorzy konkursu, ogłoszonego przez państwową spółkę ElectroMobility Poland SA. Zgłoszenia w konkursie przyjmowane są do 15 maja 2017 r. Projekty powinny „wskazywać na silne związki z naszym krajem”.

„Za 10 lat chcemy mieć milion samochodów elektrycznych”

– W perspektywie dziesięciu lat chcielibyśmy mieć milion samochodów elektrycznych – powiedział minister energetyki Krzysztof Tchórzewski,...

zobacz więcej

„Konkurs wyłoni pięciu laureatów projektu karoserii polskiego e-samochodu. Zwycięskie koncepcje będą stanowić podstawę do produkcji prototypów. Zamierzenia organizatorów zakładają stworzenie pojazdu przeznaczonego dla nowoczesnego, świadomego ekologicznie konsumenta” – czytamy w komunikacie organizatorów.

Jak podkreślają, konkurs dotyczy auta miejskiego. Projekty powinny „z jednej strony wskazywać na silne związki z naszym krajem, jednocześnie uwzględniając najnowsze trendy stylizacyjno-konstrukcyjne oraz wpisywać się w ogólną koncepcję zintegrowanej komunikacji miejskiej”.

Konkurs na wizualizację koncepcji nadwozia prototypu miejskiego pojazdu elektrycznego potrwa do 10 września. Najlepsze pięć projektów zostanie nagrodzonych kwotami po 50 tys. złotych, a spółka EMP zyska do nich prawa.

Będzie to pierwszy etap tworzenia polskiego samochodu przyszłości. W następnym konkursie (wrzesień 2017 – marzec 2018) startować będą już jeżdżące prototypy. Najlepsze z nich zostaną wyprodukowane w krótkich seriach. Po otrzymaniu homologacji najwyżej oceniany samochód trafi do produkcji seryjnej.

Organizatorzy nie zamykają drzwi przed inżynierami, którzy posiadają już prototyp auta elektrycznego. Szczegóły na stronie emobilitypoland.pl.

Plan Rozwoju Elektromobilności

Patronat nad konkursami sprawują: Enea SA, Energa SA, PGE Polska Grupa Energetyczna SA i Tauron Polska Energia SA oraz Ministerstwo Energii. Wymienione spółki powołały w ubiegłym roku ElectroMobility Poland SA, która ma siedzibę w Warszawie.

Upowszechnienie pojazdów elektrycznych jest jednym z ważnych elementów państwowej Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Zgodnie z Planem Rozwoju Elektromobilności, po polskich drogach do 2025 roku miałby jeździć milion samochodów elektrycznych.

Powiększająca się liczba tego typu aut ma przyczynić się m.in. do poprawy jakości powietrza w miastach, redukcji hałasu i zmniejszenia uzależnienia Polski od importu ropy naftowej.

Ponadto inwestowanie w elektromobilność ma sprzyjać rozwojowi nowoczesnego przemysłu w naszym kraju i kreowaniu nowych marek.

źródło:
Zobacz więcej