Ojciec Unii Europejskiej trafi na ołtarze? Sympozjum na UKSW

Według Schumana „wartość Europy to Europa wartości”(fot. arch.PAP/EPA/Naecker )

„Santo Schuman” – być może jeden z ojców Unii Europejskiej zostanie wyniesiony na ołtarze. Robert Schuman był głęboko wierzącym katolikiem. Jego religijność była podstawą budowania Unii Europejskiej. Według Schumana „wartość Europy to Europa wartości”.

NASZ NEWS: Superpaństwo zamiast UE – ultimatum Francji i Niemiec

Europejskie superpaństwo zamiast Unii Europejskiej, takie ultimatum, na spotkaniu w Pradze, przedstawi państwom Grupy Wyszehradzkiej szef...

zobacz więcej

Ojciec zjednoczonej Europy, ale i gorliwy katolik. Ruch „Europa Christi” zorganizował we wtorek na UKSW sympozjum: „Zjednoczona Europa – pomysł wierzących polityków, kandydatów na ołtarze”. Jednym z jego tematów jest stan procesu beatyfikacyjnego Roberta Schumana.

„Legion Vaticformu”

Robert Szuman był chadekiem. Jego gorliwa religijność była często tematem żartów i drobnych złośliwości. Jeden z ojców zjednoczonej Europy nie opuszczał bowiem żadnej porannej mszy świętej. Niektórzy szydercy wprost mówili, że trójka twórców Zjednoczonej Europy: Robert Schuman, Konrad Adenauer i Alcide de Gasperi to funkcjonariusze Vaticform, przeciwieństwo sowieckiego Kominformu, biura kontrolującego politykę państw obozu sowieckiego.

Proces beatyfikacyjny

Ale religijność Szumana nie była na pokaz. Ślady jego głębokiej wiary do dziś pozostały w jego domu we Francji. Miał tam bogaty zbiór ksiąg teologicznych i wielką kolekcję dewocjonaliów. Robert Szuman zmarł we wrześniu 1963 r. Już wkrótce po jego śmierci zaczęto gromadzić materiały do procesu beatyfikacyjnego. Do 2004 r. zebrano ponad 750 dokumentów związanych z jego życiem i działalnością. Teraz analizuje je Watykan.

– Jego pisma i przemówienia na temat pokoju w Europie i na świecie, na temat duchowo-kulturalnej, politycznej i ekonomicznej budowy Europy i jej wkładu w kształtowanie świata jutra ciągle pozostają aktualne – podkreślał nieżyjący już Hans August Lücker, niemiecki polityk, który zabiegał o beatyfikację Roberta Schumana.

Po spotkaniu państw założycielskich. Europa nie dwóch, ale kilku prędkości?

Przedstawiciele państw założycielskich Unii Europejskiej rozmawiali na temat Brexitu. W Berlinie spotkali się w sobotę ministrowie dyplomacji...

zobacz więcej

Wielki Europejczyk

Religijność Roberta Szumana była podstawą budowania podwalin Unii Europejskiej. Według Schumana „wartość Europy to Europa wartości”. 9 maja 1950 przedstawił na posiedzeniu rządu francuskiego plan utworzenia Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali, nazwany później Deklaracją Schumana.

To był krok przełomowy. W latach pięćdziesiątych nie wszyscy we Francji, w Niemczech i za oceanem w Stanach Zjednoczonych rozumieli potrzebę tworzenia ponadpaństwowych instytucji współpracy międzynarodowej. – Wielu uważało, że idea Paneuropy czy ruchów ponadpaństwowych jest ideą utopijną i nierealną. Żeby po doświadczeniach II wojny światowej wystąpić z pomysłem budowania europejskiej wspólnoty, potrzeba było dużej odwagi i pewnej wizji. Tym bardziej, że tę wspólnotę trzeba było budować w sojuszu z Niemcami – mówił historyk prof. Jerzy Eisler.

Plan Schumana

Robert Schuman w pięciolecie zakończenia wojny w Europie zaproponował plan, nazywany od jego nazwiska „planem Schumana”. W maju 1950 roku, we współpracy z Jeanem Monnetem i kanclerzem Niemiec Konradem Adenauerem, doprowadził do porozumienia między Francją a Niemcami w sprawie wspólnego zarządzania przemysłami stalowym i węglowym na terenie Zagłębia Ruhry. – Ta propozycja stanie się pierwszą konkretną podstawą Federacji Europejskiej, niezbędnej dla zachowania pokoju – mówił Robert Schuman w 1950 roku. – Zgromadzenie narodów europejskich wymaga, by usunięta została odwieczna wrogość Francji i Niemiec.

Deklarację podpisano 9 maja 1950. Jej konsekwencją było powstanie w 1952 roku Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali. Uznaje się ją też za początek procesu integracji europejskiej. Dla upamiętnienia tego wydarzenia, 9 maja świętowany jest jako Dzień Europy, nazywany oficjalnie Dniem Schumana.

źródło:
Zobacz więcej