RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

„Rzeczpospolita”: powstanie księga Zagłady o ofiarach Holokaustu

Zostanie otwarta instalacja artystyczna „Martwy Las” (fot. NAC/Bilażewski-Bil Mieczysław/Wydawnictwo Prasowe Kraków-Warszawa)
Zostanie otwarta instalacja artystyczna „Martwy Las” (fot. NAC/Bilażewski-Bil Mieczysław/Wydawnictwo Prasowe Kraków-Warszawa)

W 75 rocznicę przeprowadzenia akcji „Reinhardt” lubelski Ośrodek Brama Grodzka – Teatr NN stworzy symboliczną Księgę Zakłady. Złożą się na nią kartki z informacjami o zagładzie kolejnych społeczności żydowskich. Księga będzie upamiętniana każdego dnia, jej tworzenie potrwa 20 miesięcy – informuje „Rzeczpospolita”.

Dziennik z piekła. Niewyobrażalne zbrodnie oczami dziecka

Była jedną z sześciu milionów żydowskich ofiar Holokaustu, jedną z wielu w Auschwitz. Jej pamiętnik przetłumaczono na ponad 70 języków. Minęło 71...

zobacz więcej

Karty uzupełniane będą nazwami likwidowanych gett, a także miejsc kaźni Żydów. Księga i jej archiwum będą tworzyć instalację umieszczoną w siedzibie Ośrodka w Bramie Grodzkie.

– W czasie tworzenia Księgi w każdym dniu, w którym dochodziło do zagłady społeczności żydowskiej w konkretnej miejscowości, będziemy wysyłać list do kogoś, kto tam mieszkał i zginął – powiedział Tomasz Pietrasiewicz, jeden z inicjatorów akcji.

Kolejna inicjatywa zapoczątkowana zostanie 16 marca. Wtedy zostanie otwarty Szlak Pamięci związany z zagładą lubelskich Żydów. Następnie zostanie otwarta instalacja artystyczna „Martwy Las”, upamiętniająca wszystkie społeczności żydowskie zgładzone w czasie akcji.

Akcja „Reinhardt”


W ciągu 20 miesięcy trwającej od marca 1942 r. do listopada 1943 r, akcji „Reinhardt” dokonana została zagłada społeczności żydowskiej z terenów Generalnej Guberni. Zgładzonych zostało 2 mln Żydów.

Początek akcji nastąpił w Lublinie, w nocy z 16 na 16 marca 1942 r., wtedy do obozu w Bełżcu wyjechał pierwszy transport Żydów z likwidowanego getta. Sztab operacji znajdował się w Lublinie. Tam 3 i 4 listopada 1943 r. akcja została zakończona. W ciągu dwóch dni w obozie koncentracyjnym na Majdanku oraz w obozach pracy w Trawnikach i Poniatowej zostało rozstrzelanych ponad 42. tys. Żydów

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej