RAPORT

Pogarda

Miała być abortowana, dziś walczy o prawo do życia. UW nie chce spotkania z działaczką

Władze UW nie pozwoliły na spotkanie z działaczką pro-life (fot.wikipedia.org/Marcin Białek)
Władze UW nie pozwoliły na spotkanie z działaczką pro-life (fot.wikipedia.org/Marcin Białek)

Najnowsze

Popularne

Władze Uniwersytetu Warszawskiego nie wyraziły zgody na organizację spotkania przez Koło Naukowe Pro Patria z poczętą w wyniku gwałtu Rebeccą Kiessling, amerykańską prawniczką i działaczką pro-life. W organizację spotkania zaangażowany był też Instytut Ordo Iuris.

Spotkanie z Rebeccą Kiessling, która przebywa obecnie w Polsce, miało się odbyć w poniedziałek w jednej z sal Uniwersytetu Warszawskiego. Organizatorzy spotkania finalną decyzję o tym, że wydarzenie się nie odbędzie, otrzymali kilka godzin wcześniej. Według organizatorów, powodem odmowy jest uległość władz UW na wpływy lewicowych i feministycznych organizacji związanych m.in. z działaczami Partii Razem.

W oświadczeniu Ordo Iuris czytamy: „Ubolewamy, że medialna agresja radykalnych środowisk, operująca często pomówieniem i fałszem, okazuje się być skuteczną metodą osiągania celów w przestrzeni akademickiej, która powinna chronić możliwość prezentowania racjonalnej argumentacji”.

Prowokacja feministek z wizerunkiem Anny Walentynowicz. „To skandal”

Postać Anny Walentynowicz – legendy „Solidarności” tragicznie zmarłej pod Smoleńskiem – znalazła się na plakacie promującym manifestację środowisk...

zobacz więcej

Debata zamiast spotkania?

Obecnie między władzami UW a organizatorami toczą się rozmowy na temat nowej formuły wydarzenia. Joanna Zając z Instytutu Ordo Iuris w rozmowie z portalem tvp.info potwierdza, że prawdopodobnie będzie to debata. – Rektor przystał na tę propozycję, wyrażając gotowość wsparcia przy zaproszeniu osoby, która byłaby skłonna tę debatę z Rebeccą Kiessling odbyć – potwierdza Ordo Iuris.

Do całej sytuacji oficjalnie odniósł się również Uniwersytet Warszawski: „W formule zaproponowanej przez Studenckie Koło Nauk o Państwie i Prawie »Pro Patria« wydarzenie miałoby formę promowania określonego stanowiska światopoglądowego, a nie dyskusji akademickiej” – czytamy.

Czy uda się znaleźć kompromis?

Organizatorzy spotkania zaproponowali przełożenie spotkanie na sobotę. Z oświadczania Ordo Iuris wynika, że rektor przystał na taką propozycję. Koło naukowe i Instytut są obecnie na etapie szukania osoby, która mogłaby odbyć debatę z Rebeccą Kiesling.

Należy przypomnieć, że organizacje lewicowe, LGBT i powiązane z Partią Razem, regularnie prowadzą otwarte spotkania na Uniwersytecie Warszawskim. Z organizacją nigdy nie mieli problemów.

Rebecca Kiessling urodziła się 22 lipca 1969 r. w Michigan w USA. Wychowała się w żydowskiej rodzinie, która adoptowała ją, gdy była niemowlęciem. W wieku 18 lat poznała swoją biologiczną matkę i dowiedziała się, że jest dzieckiem poczętym w wyniku gwałtu, a żyje tylko dlatego, że ówczesne amerykańskie prawo zakazywało aborcji. Dziś walczy o prawo dla życia dla wszystkich dzieci.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej