RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Prokuratura wzywa Tuska jako świadka. Chodzi o współpracę SKW z FSB

Donald Tusk i Władimir Putin (fot. arch.PAP/ 	Shemetov Maxim)
Donald Tusk i Władimir Putin (fot. arch.PAP/ Shemetov Maxim)

– Szef Rady Europejskiej Donald Tusk nie stawi się 15 marca w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie, bo tego dnia musi być w Parlamencie Europejskim w Strasburgu – powiedział jego rzecznik Preben Aamann. Dodał, że Tusk zamierza jednak złożyć zeznania jako świadek. Donald Tusk został wezwany jako świadek w śledztwie przeciwko byłym szefom SKW o podjęcie bez zgody władz współpracy z rosyjskim FSB.

„Gazeta Polska”: jest nagranie rozmowy Tusk–Putin w Smoleńsku

Instytucje państwa polskiego dysponują nagraniem rozmowy pomiędzy Donaldem Tuskiem a Władimirem Putinem z nocy 10 kwietnia 2010 roku w Smoleńsku....

zobacz więcej

– Przewodniczący Tusk został wezwany jako świadek i będzie zeznawać w charakterze świadka. Jednakże, ze względu na swoje zobowiązania wobec Parlamentu Europejskiego, gdzie ma przedstawić informacje z posiedzenia Rady Europejskiej, w środę 15 marca będzie przebywał w Strasburgu. Dlatego nie będzie miał możliwości złożenia zeznań w Polsce tego dnia – poinformował rzecznik.

Zarzuty w śledztwie

„Postawiono zarzuty gen. Januszowi Noskowi oraz jego następcy na stanowisku szefa SKW Piotrowi Pytlowi. Wydział wojskowy Prokuratury Okręgowej w Warszawie zarzuca im przekroczenie uprawnień w celu osiągnięcia korzyści” – informowała w połowie grudnia „Gazeta Polska Codziennie”.

„Zawarta w kwietniu 2010 r., tuż po katastrofie smoleńskiej, umowa o współpracy między SKW i FSB dotyczyła współdziałania stron przeciwko zagrożeniom odnoszącym się do którejkolwiek ze stron. A takim zagrożeniem dla FSB były m.in. działania podejmowane przez Amerykanów oraz NATO. Na celowniku SKW znalazł się prok. Marek Pasionek, który był jednym z prokuratorów nadzorujących śledztwo Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Warszawie w sprawie katastrofy smoleńskiej" - pisała wtedy „GPC”.

Okolicznościami zawarcia umowy pomiędzy Służbą Kontrwywiadu Wojskowego a rosyjskim FSB, a także konsekwencjami, jakie wynikły z tego porozumienia, zajął się Wydział Wojskowy Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

"Pod lupą śledczych znalazły się m.in. wizyty Rosjan w siedzibie SKW oraz delegacje gen. Janusza Noska oraz Piotra Pytla w Rosji. Według świadków przebywający w Polsce funkcjonariusze FSB mieli możliwość swobodnego poruszania się po siedzibie SKW, a na służbowym parkingu stał ich samochód, którego nie sprawdzono m.in. pod kątem urządzeń szpiegowskich. Takich przywilejów nie mieli oficerowie SKW, którzy podczas wizyty w Rosji byli pod stałą obserwacją i kontrolą FSB" - pisała „Codzienna".

Jak ustalił portal niezalezna.pl, prokuratorzy prowadzący śledztwo w tej sprawie wysłali wezwanie do Donalda Tuska na przesłuchanie zaplanowane na 15 marca.
teraz odtwarzane
Śledztwo ws. umowy pomiędzy SKW a FSB

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej