RAPORT

Wojna na Ukrainie

ABW bierze pod lupę banki, które udzielały kredytów frankowych

– Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, na zlecenie szczecińskiej prokuratury, prowadzi śledztwo w sprawie bankowych oszustw na szkodę kredytobiorców frankowych – poinformował Stanisław Żaryn, rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Mariusza Kamińskiego. Śledztwo wszczęto po zawiadomieniu prokuratury przez stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu.

Proces ws. pomocy ISIS. W Polsce mogła działać komórka terrorystyczna

Sprawę czterech Czeczenów, oskarżonych o wspieranie tzw. Państwa Islamskiego (ISIS), bada Sąd Okręgowy w Białymstoku. W czwartek zeznawał oficer...

zobacz więcej

„Śledztwo dotyczy oszustw na szkodę klientów banków przy udzielaniu i realizacji kredytów denominowanych lub indeksowanych do waluty obcej” – czytamy w oficjalnym komunikacie rzecznika.

Działania prokuratury skupiają się na ocenie wzorów umów i procedur przyznawania kredytów. Sąd Okręgowy w Szczecinie już zwolnił materiały z tajemnicy bankowej, teraz dokumentacja banków, które takich kredytów udzielały, jest zabezpieczana. Dodatkowo przesłuchiwanych jest ponad 200 pokrzywdzonych w sprawie.

Stanisław Żaryn dodaje, że śledztwo dotyczy kredytów udzielanych przez ponad 20 banków. Kodeks karny mówi o karach od roku do nawet 10 lat więzienia.

teraz odtwarzane
Andrzej Sadowski (Centrum im. A. Smitha) nt. kredytów frankowych

Zarzuty sprowadzają się więc do osiągania korzyści majątkowej doprowadzającej inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzania jej w błąd albo wyzyskiwania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania.

Zaostrzenie ewentualnej kary wynika z art. 294 kk., który jest uwzględniony ze względu na „mienie znacznej wartości”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej