RAPORT

Wojna na Ukrainie

Cztery lata z Franciszkiem. Papież z Argentyny wciąż zadziwia świat

Papież Franciszek jest uwielbiany przez wiernych (fot. PAP/EPA/ANGELO CARCONI)
Papież Franciszek jest uwielbiany przez wiernych (fot. PAP/EPA/ANGELO CARCONI)

Mijają cztery lata od wyboru papieża Franciszka. 13 marca 2013 r. o godz. 19.06 nad Kaplicą Sykstyńską w Watykanie ukazał się biały dym. Godzinę później kardynał Jean-Louis Tauran oznajmił, że Kościół katolicki ma nowego Ojca Świętego. Został nim pochodzący z Argentyny, 76-letni kardynał Jorge Mario Bergoglio.

Papież zaapelował do wiernych o ciszę i refleksję

Na tydzień przed Bożym Narodzeniem papież Franciszek wezwał w niedzielę wiernych, by w poprzedzających święta dniach zatrzymali się na chwilę w...

zobacz więcej

Papieża wybrano drugiego dnia konklawe, zwołanego w Rzymie, w związku z rezygnacją Benedykta XVI. Nowy biskup Rzymu przyjął imię Franciszek, na cześć świętego z Asyżu. – Mamy papieża. najczcigodniejszego i najprzewielebniejszego Jorge Mario, kardynała świętego rzymskiego Kościoła, Bergoglio, który przybrał imię Franciszek – oznajmił światu kard. Tauran.

„Dobry wieczór”

Nowy biskup Rzymu ukazał się na balkonie Bazyliki Watykańskiej. Tysiące ludzi zebranych na placu św. Piotra, a miliony za pośrednictwem mediów, powitał zwyczajnym pozdrowieniem „Buona sera”, czyli „Dobry wieczór”.

– Wiecie, że obowiązkiem konklawe jest wybranie biskupa Rzymu. Wydaje się, że moi bracia kardynałowie wybrali go prawie z końca świata. Dziękuję Wam za powitanie – zwrócił się do wiernych.

Franciszek: to, że zawsze mówię o ubogich to nie choroba

Zwracając się w sobotę do uczestników koncertu dobroczynnego w Watykanie papież Franciszek podkreślił, że to, iż zawsze mówi o ubogich „to nie...

zobacz więcej

19 marca, podczas inauguracji pontyfikatu, w której uczestniczyło około 200 tys. osób, Franciszek podkreślił, że papiestwo nie jest zaszczytem, ale służbą, zwłaszcza na rzecz najbiedniejszych i zapomnianych.

W homilii przywołał swojego patrona - świętego Franciszka z Asyżu. Powiedział, że każdy człowiek musi być odpowiedzialny za świat i opiekować się „całą rzeczywistością stworzoną”.

teraz odtwarzane
Cztery lata z Franciszkiem. Papież z Argentyny wciąż zadziwia świat

Na rzecz pokoju

Od początku pontyfikatu Franciszek angażował się w działania na rzecz pokoju na świecie. Wielokrotnie apelował o zakończenie rozlewu krwi na Ukrainie, w Ziemi Świętej, na Bliskim Wschodzie, a także w Syrii. Mówił o tym również podczas ubiegłorocznej podróży do Polski, w czasie której przewodniczył Światowym Dniom Młodzieży.

Franciszek dużą wagę przywiązuje do dialogu ekumenicznego i międzyreligijnego. W ubiegłym roku na lotnisku w Hawanie doszło do pierwszego w historii spotkania głowy Kościoła katolickiego ze zwierzchnikiem Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego, patriarchą Moskwy Cyrylem. Podpisano wówczas wspólną katolicko-prawosławną deklarację.

Papież Franciszek rozpoczął i kontynuuje zmiany w funkcjonowaniu Kościoła, powołał 8-osobową Radę Kardynałów, która pomaga mu w rządzeniu i reformuje Kurię Rzymską. Zapoczątkował również przebudowę watykańskiego systemu finansów i zarządzania, w tym tzw. Banku Watykańskiego.

Kanonizacja poprzedników

Opublikował m.in. dwie encykliki - „Światło wiary” i „Pochwalony bądź”, adhortacje apostolskie - „Radość Ewangelii” oraz „Radość miłości”. W kwietniu 2014 roku po raz pierwszy w historii dokonał kanonizacji dwóch swoich poprzedników - Jana XXIII i Jana Pawła II.

Pontyfikat Franciszka trwa już cztery lata (fot. PAP/EPA/OSSERVATORE ROMANO)
Pontyfikat Franciszka trwa już cztery lata (fot. PAP/EPA/OSSERVATORE ROMANO)

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej