Szef MON: dowództwo Marynarki Wojennej wróci do Gdyni

Dowództwo Marynarki Wojennej wróci do Gdyni – oświadczył szef MON Antoni Macierewicz podczas niedzielnej uroczystości nadania gdyńskiej Bibliotece Głównej Akademii Marynarki Wojennej imienia prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Minister zapowiedział też modernizację polskiej Marynarki.

Polska wzmocni Marynarkę Wojenną. Prezydent zaakceptował „strategiczną koncepcję”

Biuro Bezpieczeństwa Narodowego przygotowało „Strategiczną koncepcję bezpieczeństwa morskiego RP”, która zakłada wzrost potencjału Marynarki...

zobacz więcej

Macierewicz ocenił, że nadanie imienia Lecha Kaczyńskiego, „największego polskiego prezydenta w historii Rzeczypospolitej”, to wielkie wyróżnienie dla biblioteki, dla Akademii, dla Marynarki i polskiej armii. – To wielki zaszczyt i olbrzymie zobowiązanie – podkreślił.

Minister przywołał też dorobek zmarłego prezydenta dla polskich Sił Zbrojnych. – Decyzje kluczowe, związane z modernizacją polskiej armii, decyzje kluczowe związane ze strukturą polskiej armii, w tym także te, które zaowocowały przyjęciem ustaw decydujących o nadaniu polskiej armii nowego kształtu personalnego, odrzucającego spuściznę komunistyczną, to jest dorobek Lecha Kaczyńskiego, który będzie towarzyszył armii polskiej już na zawsze – zaznaczył.

Odrzucenie spuścizny komunistycznej

W trakcie uroczystości szef MON oraz córka prezydenta - Marta Kaczyńska odsłonili napis na ścianie biblioteki, informujący o patronie obiektu.


Marta Kaczyńska w krótkim przemówieniu zaznaczyła, że jej ojcu „leżało na sercu przede wszystkim bezpieczeństwo Polski”. – Zarówno mój ojciec Lech Kaczyński, jak i jego brat Jarosław Kaczyński byli jednymi z pierwszych orędowników wstąpienia naszego kraju do NATO. Wtedy, kiedy niektórzy jeszcze mówili o tym, że należy tu pozostawić wojska rosyjskie, oni byli przeświadczeni o tym, że tym właściwym kierunkiem jest właśnie dążenie do tego, żeby Polska znalazła się w NATO" - mówiła córka Lecha Kaczyńskiego.

– To Lech Kaczyński zabiegał o to, aby na terenie Polski powstała tarcza antyrakietowa, która będzie chronić bezpieczeństwa Europy, a także przede wszystkim naszego kraju – dodała. – Był zwierzchnikiem Sił Zbrojnych, był patriotą, był erudytą, naukowcem, więc sądzę, że dla niejednego studenta będzie autorytetem i postacią, z której można czerpać – powiedziała o ojcu, kończąc wystąpienie, Marta Kaczyńska.

Dowództwo zostanie przeniesione z Warszawy do Gdyni

Szef MON zapowiedział przeniesienie dowództwa Marynarki Wojennej z Warszawy do Gdyni. – Jeżeli tutaj, na Wybrzeże, do Gdyni, do Akademii Marynarki Wojennej wraca prezydent, to musi wrócić także wcześniej czy później dowództwo polskiej Marynarki, bo trudno sobie wyobrazić, by gdzie indziej było dowództwo, niż jej prezydent – wskazał.

– I wróci także modernizacja polskiej Marynarki, i wrócą także niezbędne, nowoczesne skuteczne zmiany, które przyniosą chwałę polskiej Marynarce i skuteczność działania – wyjaśnił Macierewicz.

Wcześniej w Gdyni szef MON uczestniczył w obchodach 18. Rocznicy przystąpienia Polski do NATO.
teraz odtwarzane
„Był zwierzchnikiem Sił Zbrojnych, erudytą, naukowcem”. Biblioteka im. prezydenta Kaczyńskiego

źródło:

Zobacz więcej