Polska w NATO osiągnęła pełnoletność. Do Sojuszu należy 28 krajów

Mija 18 lat od wstąpienia Polski do NATO. 12 marca 1999 roku w mieście Independence w Stanach Zjednoczonych minister spraw zagranicznych Bronisław Geremek przekazał amerykańskiej sekretarz stanu Madeleine Albright dokument ratyfikacyjny Traktatu Północnoatlantyckiego. Wraz z naszym krajem do Paktu zostały wówczas przyjęte Czechy i Węgry.

Rośnie poparcie dla NATO. Polacy zadowoleni z obecności wojsk Paktu

Członkostwo Polski w NATO popiera 82 proc. respondentów Centrum Badań Opinii Społecznej. Większość ankietowanych jest też pewna, że w razie...

zobacz więcej

– Dziś potwierdzamy naszym działaniem, że kraje Króla Stefana i kardynała Mindszentego, Karola IV-go i Vaclava Havla, Kopernika i papieża Jana Pawła II należą w pełni i nieodwracalnie do atlantyckiej wspólnoty dla pokoju – stwierdziła amerykańska sekretarz stanu Madeleine Albright.

W przeddzień przyjęcia Polski do NATO ówczesny szef rządu Jerzy Buzek, w obecności wszystkich premierów sprawujących tę funkcję po 1989 roku, oficjalnie ogłosił, że Polska staje się członkiem Paktu Północnoatlantyckiego.

– Dołożymy starań, aby te najcenniejsze wartości: wolność i demokracja stały się udziałem każdego z nas, członków wspólnoty, której na imię NATO – mówił wówczas Jerzy Buzek. Przed przystąpieniem Polski, Czech i Węgier, NATO liczyło 16 państw. Obecnie do Sojuszu należy 28 krajów.

Przyjazd batalionu NATO. „Będą spotkania z mieszkańcami”

Wielonarodowy batalion Sojuszu witać będzie prezydent Andrzej Duda oraz naczelny dowódca sił NATO w Europie gen. Curtis Scaparrotti z USA. Oddziały...

zobacz więcej

Długa droga do NATO

To był finał długiej drogi Polski Sojuszu Północno-Atlantyckiego. Już podczas wizyty w Polsce, w marcu 1992 roku, Sekretarz Generalny NATO Manfred Wörner oświadczył, że „drzwi do NATO są otwarte”.

Trzeba było jednak czekać do 1994 roku, by na szczycie w Brukseli NATO przedstawiło państwom Europy Środkowej i Wschodniej, propozycje współpracy z Sojuszem przy programie Partnerstwo dla Pokoju. Stwarzało ono możliwość wspólnych ćwiczeń wojskowych, udziału w operacjach pokojowych i humanitarnych oraz konsultacje partnerów z NATO w razie zagrożenia ich bezpieczeństwa.

Dwa lata później prezydent Bill Clinton w przemówieniu wygłoszonym w Detroit po raz pierwszy podał konkretna datę powiększenia NATO. Oświadczył, ze pierwsi nowi członkowie spośród krajów Europy Środkowej i Wschodniej powinni być przyjęci do Sojuszu Atlantyckiego najpóźniej w 1999 roku. Procedury trwały kolejne trzy lata. W lutym 1999 roku Sejm, a następnie tego samego dnia Senat przyjęły ustawę o ratyfikacji Traktatu Północnoatlantyckiego, sporządzonego w Waszyngtonie dnia 4 kwietnia 1949 roku.

18 lutego 1999 r. – ustawa została podpisana przez Prezydenta, weszła w życie dzień później.
Mija 18 lat od wstąpienia Polski do NATO (fot. AP/CLIFF SCHIAPPA)

Kolejne wojska NATO w Polsce. 13 kwietnia powitanie w Orzyszu

Wielonarodowy batalion Sojuszu witać będzie prezydent Andrzej Duda oraz naczelny dowódca sił NATO w Europie gen. Curtis Scaparrotti z USA. Oddziały...

zobacz więcej

Pełnoprawny członek Sojuszu

Polska uczestniczy w misjach i operacjach Sojuszu Północnoatlantyckiego od 1996 r. Brała aktywny udział w operacji ISAF w Afganistanie, w operacji z art. 5 Traktatu Waszyngtońskiego Active Endeavour na Morzu Śródziemnym oraz w operacjach reagowania kryzysowego NATO: w Bośni i Hercegowinie, Albanii, Macedonii, w misjach szkoleniowych w Iraku i Afganistanie oraz w misji humanitarnej w Pakistanie.

W lipcu ubiegłego roku Polska była gospodarzem największego w historii szczytu NATO. Podczas obrad zapadła decyzja o wzmocnieniu wschodniej flanki Sojuszu poprzez rozmieszczenie czterech grup batalionowych na terenie Polski i państw Bałtyckich.

– Miło mi ogłosić, że Kanada będzie państwem ramowym na Łotwie, Niemcy poprowadzą batalion na Litwie, Wielka Brytania w Estonii, a Stany Zjednoczone będą służyć jako państwo ramowe w Polsce – powiedział wówczas Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. 7 stycznia do Polski przylecieli pierwsi żołnierze Paktu. Przetransportowano także ciężki sprzęt, który skierowano w rejon Żagania w lubuskiem i Drawska Pomorskiego. W sumie w Polsce i krajach bałtyckich w ramach wzmocnienia przez NATO wschodniej granicy Sojuszu z Rosją mają stacjonować cztery bataliony – około 4 tys. żołnierzy.

źródło:
Zobacz więcej