RAPORT

Tusk kontra Tusk

Epidemia odry w Rumunii. Zmarło już siedemnaście osób

Dziewczynka chora na odrę (fot. Wikimedia Commons/Mike Blyth)
Dziewczynka chora na odrę (fot. Wikimedia Commons/Mike Blyth)

Od września ubiegłego roku, kiedy w Rumunii wybuchła epidemia odry, zapadło na tę chorobę ok. 3400 osób, a 17 zmarło – poinformował w piątek rumuński minister zdrowia Florian Bodog. Najwięcej przypadków zanotowano na zachodzie i południowym zachodzie kraju.

„Nie grozi nam epidemia odry. Ludzie są mądrzejsi od ruchów antyszczepionkowych”

– Nam epidemia odry nie grozi, tylko dlatego, że mamy zaszczepione prawie 100 proc. dzieci i młodzieży – mówił Marek Posobkiewicz, Główny Inspektor...

zobacz więcej

Według ministra szczep wirusa w Rumunii jest podobny do szczepów stwierdzonych na Węgrzech i we Włoszech, ale nie ma na razie potwierdzenia, iż jest to ten sam szczep.

Z 12 do 9 miesięcy obniżono w Rumunii wiek, w którym dziecku podaje się pierwszą dawkę szczepionki przeciwko odrze. Władze zalecają zarazem zaszczepienie przeciwko tej chorobie wszystkich dzieci w wieku poniżej 9 lat.

Epidemia rozprzestrzeni się na inne kraje?

Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) ostrzegło w tym tygodniu, że prawdopodobieństwo przedostania się wirusa odry poza Rumunię jest wysokie.

Władze Węgier podkreślają, że nie ma zagrożenia epidemią odry w tym kraju. Tamtejsza służba zdrowia zgłosiła 31 przypadków z podejrzeniem, że może chodzić o odrę – poinformowała szefowa Krajowego Centrum Epidemiologii Beatrix Oroszi.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej