RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Zebrano prawie mln zł na budowę pomników: smoleńskiego i Lecha Kaczyńskiego

Poseł PiS Jacek Sasin podczas gali wręczenia nagrody im. Lecha Kaczyńskiego na stadionie PGE Narodowy w Warszawie ujawnił, jaką kwotę udało się zebrać na budowę pomników: smoleńskiego i Lecha Kaczyńskiego. Poinformował również o wydrukowaniu przez Państwową Wytwórnię Papierów Wartościowych ekskluzywnych cegiełek o wartości 5 i 10 tys. zł.

Rusza zbiórka na pomniki prezydenta Kaczyńskiego i ofiar katastrofy smoleńskiej

W środę, w 76. miesięcznicę po katastrofie smoleńskiej, ruszy publiczna zbiórka pieniędzy na budowę pomnika prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz...

zobacz więcej

– Zebraliśmy prawie milion złotych na budowę pomników: smoleńskiego i Lecha Kaczyńskiego; cieszy nas bardzo wielki odzew – powiedział w piątek poseł PiS Jacek Sasin. – Mam nadzieję, że już wkrótce te pomniki będą mogły stanąć w Warszawie i świadczyć o naszej pamięci – podkreślił.

– Pomimo wielu trudności, jakie to upamiętnienie napotykało w ostatnich latach, już nieco udało się w tym zakresie zrobić. Miło mi państwa poinformować, że w Polsce jest już ponad 70 miejsc - pomników i symboli - upamiętniających prezydenta Lecha Kaczyńskiego – powiedział Sasin.

Pomnik rtm. Pileckiego stanie na warszawskim Żoliborzu

Trwają ostatnie prace przy budowie pomnika rotmistrza Witolda Pileckiego na warszawskim Żoliborzu. Monument ma być gotowy do końca roku. Data jego...

zobacz więcej

„Wyraz naszego hołdu”

Poseł PiS ocenił, że tych upamiętnień nadal jest „bardzo mało". – Szczególnie boli nas - to jest dla nas wielkim wyzwaniem - że takiego upamiętnienia z prawdziwego zdarzenia nie ma w stolicy naszego kraju, w Warszawie – wskazał Sasin. Zwrócił uwagę, że udało się odsłonić „zaledwie skromny obelisk" przed budynkiem warszawskiego ratusza.

– Chcielibyśmy, aby w tej przestrzeni publicznej stolicy naszej ojczyzny stanął pomnik z prawdziwego zdarzenia, pomnik, który będzie wyrazem naszego hołdu i wyrazem docenienia ogromnej roli, jaką odegrał w najnowszej historii Polski śp. prezydent prof. Lech Kaczyński –podkreślił Sasin. Dodał, że ważne jest również postawienie pomnika wszystkich ofiar katastrofy smoleńskiej.

Oczyszczono Pomnik Poległych Stoczniowców

Do zniszczenia Pomnika Poległych Stoczniowców 1970 doszło najprawdopodobniej w nocy z poniedziałku na wtorek. Według Roberta Kwiatka, prezesa...

zobacz więcej

Ekskluzywne cegiełki

Sasin poinformował, że Komitetowi Społecznemu Budowy Pomników, na którego czele stoi prezes PiS Jarosław Kaczyński, udało się zebrać prawie milion złotych. W ramach zbiórki publicznej - jak przypomniał Sasin - komitet m.in. sprzedaje cegiełki o wartości 10, 20 i 50 zł.

Poseł PiS dodał, że we współpracy z Państwową Wytwórnią Papierów Wartościowych udało się wydrukować ekskluzywne cegiełki o wartości 5 i 10 tys. zł. – Chciałbym rozpropagować tę akcję i zachęcić do tego, aby takie ekskluzywne cegiełki znalazły jak najwięcej nabywców. To pomoże nam zakończyć z sukcesem tę akcję, którą rozpoczęliśmy – podkreślił.

– Mam nadzieję, że już wkrótce te pomniki będą mogły stanąć w przestrzeni publicznej w Warszawie i świadczyć o naszej pamięci i o ogromnej roli, jaką śp. Lecz Kaczyński odegrał w naszej najnowszej historii, bo myślę, że bez żadnych wątpliwości możemy go nazwać jednym z głównych twórców naszej wolności, naszej wolnej Polski, w której mamy przyjemność żyć i pracować – stwierdził Sasin.

Zdewastowano pomnik Żołnierzy Wyklętych w Wydminach

Ktoś zamalował czerwoną farbą dewizę „Bóg, Honor, Ojczyzna” umieszczoną na cokole pomnika Żołnierzy Wyklętych w Wydminach na Mazurach. Zatrzymano...

zobacz więcej

Pomniki w 2018 r.

W sierpniu 2016 r. ruszyła zbiórka publiczna na budowę pomników: ofiar tragedii smoleńskiej oraz prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Pomniki mają stanąć do 2018 r. na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie.

10 kwietnia 2016 r. w 6. rocznicę katastrofy smoleńskiej w wystąpieniu przed Pałacem Prezydenckim prezes PiS Jarosław Kaczyński powiedział, że na Krakowskim Przedmieściu musi stanąć pomnik smoleński oraz pomnik prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Komitet Budowy Pomników zawiązał się 28 kwietnia 2016 r. – Liczymy, że na 8. rocznicę tragedii smoleńskiej pomniki będą gotowe – mówił wówczas prezes PiS Jarosław Kaczyński.

źródło:

Zobacz więcej