Ośmiometrowy Ramzes II wydobyty z błota w Kairze

Posąg ma najprawdopodobniej trzy tysiące lat (fot. PAP/EPA/KHALED ELFIQI)

Ogromną rzeźbę, która najprawdopodobniej przedstawia faraona Ramzesa II, znaleźli egipscy i niemieccy archeolodzy. Ośmiometrowy posąg, który liczy sobie trzy tysiące lat, wykopano z błotnistej ziemi na przedmieściach Kairu. Naukowcy mówią, że to jedno z najważniejszych odkryć wszech czasów.

W miejscu hiszpańskiej wsi stało starożytne miasto Rzymian. Odkrycie archeologów

W okolicach Guadalajary w środkowej Hiszpanii odnaleziono ruiny miasta z czasów Cesarstwa Rzymskiego. Archeolodzy sądzą, że jest nim Caraca –...

zobacz więcej

Ramzes II – trzeci faraon z XIX dynastii, syn i następca Seti I – był jeden z najwybitniejszych i najdłużej żyjących władców starożytnego Egiptu okresu Nowego Państwa. Panował w latach 1279 to 1213 p.n.e.

Znalezisko spoczywało nieopodal świątyni, którą Ramzesa II ufundował na terenie starożytnego miast Heliopolis (miasto słońca).

Była to jedna z największych staroegipskich świątyń, prawie dwa razy większa od tej w Karnaku. Została jednak zniszczona za czasów Cesarstwa Rzymskiego. Wiele z zachowanych tam przez wieki zabytków trafiło m.in. do europejskich muzeów.


Naukowcy będą teraz ustalać, czy jest to – tak jak przypuszczają – posąg Ramzesa II. Jeśli tak, kolos stanie przy wejściu do wielkiego muzeum w Gizie. Dietrich Raue, szef niemieckiej grupy badawczej powiedział Reutersowi, że starożytni Egipcjanie wierzyli, że w Heliopolis mieszka bóg słońce i że tu rozpoczął stwarzanie świata.

Ocenia się, że znalezisko może wydatnie pomóc egipskiej turystyce, która ostatnio znacząco podupadła z powodu ataków terrorystycznych.

źródło:
Zobacz więcej