„Niebieski wieloryb” zabija dzieci w Rosji. Fala tajemniczych samobójstw

Symbolem samobójców stał się niebieski wieloryb (fot. Stringer ./Reuters)

W Rosji w ostatnim czasie znacząco wzrosła liczba samobójstw wśród dzieci. Do odebrania sobie życia nakłaniali ich wirtualni mordercy. Zginęło w ten sposób już ponad 130 osób. To ciemna strona mediów społecznościowych. Rosjanie do walki z tego typu przestępcami wysyłają specjalne cyberwojsko.

Internetowy „hejt” przyczyną samobójstwa 13-latki? Drugi uczeń próbował targnąć się na życie

13-letnia Wiktoria popełniła samobójstwo, a jej 15-letni kolega próbował targnąć się na swoje życie. Do tragicznych wydarzeń doszło w ubiegłym...

zobacz więcej

Takich grup są setki, ale uwagę mediów przyciągnęła zwłaszcza jedna z nich. Jej ofiary tuż przed śmiercią na miejscu samobójstwa starannie składają kurtkę, a na ścianach budynków malują wieloryby lub motyle (wieloryby znane są z tego, że popełniają samobójstwa, a motyle żyją bardzo krótko).

Nastolatki zazwyczaj skaczą z dachu lub rzucają się na tory. Niedługo po tragicznym zdarzeniu do sieci trafia zdjęcie samobójcy.

Do grup śmierci trudno dotrzeć, są zamknięte i starannie selekcjonują osoby, które do siebie dopuszczają. Wybierają często młodzież, która ma problemy emocjonalne, przeżyła ostatnio załamanie itp.

źródło:
Zobacz więcej