RAPORT

Pogarda

Naukowcy zaglądają w 1917 r. Zeskanują wieś i odtworzą jej wygląd

Najnowsze

Popularne

W mazurskiej wsi Zabrost Wielki 10 i 11 marca realizowany będzie niezwykły projekt wirtualnej odbudowy miejscowości. Polega on na zeskanowaniu skanerami mobilnymi obecnych zabudowań wsi. To projekt unikatowy na skalę światową – dzięki nowoczesnym technologiom opracowane zostanie cale założenie wiejskie.

Dziób z drukarki 3D dla warszawskiego pingwina

Mówiąc językiem „Pingwinów z Madagaskaru” opiekunowie pingwina z warszawskiego ZOO mają „twarde jajko do zgryzienia”. Pingwin złamał dziób i czeka...

zobacz więcej

Nigdy wcześniej w Polsce nie stosowano tak zaawansowanej i w tak złożony sposób zintegrowanej infrastruktury. Przy projekcie pracują naukowcy z Pracowni Skanerów 3D Wydziału Historycznego UW oraz Laboratorium Cyfrowego dla Humanistyki przy wsparciu firmy Leica Geosystems.

Zintegrowane zostaną różne metody skanowania laserowego – naziemne i mobilne, lotnicze. Naukowcy posłużą się także fotogrametrię lotniczą oraz modelowanie budynków na podstawie zachowanych zdjęć sprzed stu lat.

Ze zniszczeń po I wojnie światowej Zabrost odbudował berliński architekt Karl Kujath. Do dzisiaj wieś przetrwała w prawie niezmienionym kształcie. Zachowało się wiele chałup z podcieniami, wzniesionych w konstrukcji ryglowej. Kuźnię, pochodzącą z przełomu XIX i XX w. rozebrano, a potem przewieziono do Węgorzewa i zrekonstruowano w miejscowym Muzeum Kultury Ludowej.

W 2003 Zabrost Wielki zdobył I miejsce w konkursie na najlepiej zachowaną zabytkową wieś Warmii i Mazur w ramach ogłoszonego przez Stowarzyszenie Borussia projektu „Nowe życie pod starymi dachami”.

Po II wojnie światowej Gross Sobrost znalazł się w granicach Polski i zmienił nazwę na Zabrost Wielki. W 1954 roku wieś zasiedlili Ukraińcy w ramach akcji „Wisła”.

Wirtualną rekonstrukcję wsi będzie można obejrzeć w czerwcu na konferencji Centre for Digital Heritage w Holandii. Umieszczona zostanie też prawdopodobnie na stronie internetowej Laboratorium Cyfrowego Humanistyki UW.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej