Rusza budowa lotniska w Modlinie

Zakres prac w ramach rozbudowy lotniska w Modlinie obejmuje remont drogi startowej, dróg kołowania, płyty postojowej wraz z płytą odladzania, montaż oznakowań pionowych lotniska i oświetlenia nawigacyjnego oraz instalację mobilnej wieży kontroli wraz z dojazdem i zasilaniem energetycznym (fot. mazowieckie.pl)

Po niemal 20 latach przygotowań rusza budowa lotniska w Modlinie – pisze „Życie Warszawy”. Inwestycję cały czas próbują zablokować ekolodzy.

Nowy port lotniczy powstanie na terenie byłego lotniska wojskowego w Modlinie. Lotnisko położone jest na granicy administracyjnej Nowego Dworu Mazowieckiego. Od strony północnej i północno-zachodniej graniczy z miejscowością Zakroczym, a od strony północno-wschodniej z miejscowością Pomiechówek.

Lotnisko miało działać już w latach 90. XX w. Eksperci twierdzą, że teraz jest mało prawdopodobne, by ruszyło przed Euro 2012.

Ponadto inwestycję próbują zablokować w sądzie ekolodzy. Według nich, lotnisko w Modlinie może zaszkodzić okolicznym ptakom.

Mimo to szykuje się uroczyste rozpoczęcie budowy z udziałem ministrów, wojewody, marszałka i innych oficjeli.

Port jest przewidziany do obsługi 1,5 mln pasażerów rocznie, z czego dużą część mają stanowić klienci tzw. tanich przewoźników oraz uczestnicy lotów czarterowych.

Marszałek województwa mazowieckiego obiecuje na 2012 r. połączenie kolejowe stolicy z nowym lotniskiem.

Port Lotniczy Modlin będzie operować 24 h na dobę, obsługując przewozy międzynarodowe (na liniach krótkiego i średniego zasięgu) oraz przewozy krajowe pomiędzy portami regionalnymi.

Pierwsze informacje o lotnisku w Modlinie pojawiły się w roku 1937. W oficjalnych dokumentach początki lotniska w Modlinie zaczynają się w czasie okupacji hitlerowskiej. W tym czasie na lotnisku stacjonowały jednostki bojowe Luftwaffe. Po wyzwoleniu Modlina przez oddziały wojsk 47. korpusu Armii Radzieckiej, lotnisko w Modlinie stało się na krótko bazą dla bojowych jednostek lotnictwa radzieckiego. W marcu 1945 r. przejęło je dowództwo Lotnictwa Polskiego, a lotnisko zajęły jednostki szturmowe oraz pułk myśliwski.

źródło:
Zobacz więcej