RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Tusk: nie czuję się odpowiedzialny za starcie z polskim rządem

Przewodniczący RE zabrał głos dzień przed szczytem unijnym (fot. Sean Gallup/Getty Images)
Przewodniczący RE zabrał głos dzień przed szczytem unijnym (fot. Sean Gallup/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

– Znam swoją rolę jako przewodniczącego Rady Europejskiej. Jestem i będę w przyszłości bezstronny i politycznie neutralny wobec wszystkich 28 państw członkowskich – powiedział szef Rady Europejskiej Donald Tusk podczas konferencji prasowej w Brukseli. Odpowiadał na zarzuty polskiego rządu, że zaangażował się po stronie polskiej opozycji.

Saryusz-Wolski nie został zaproszony na szczyt Unii Europejskiej w Brukseli

Kandydat Polski na szefa Rady Europejskiej Jacek Saryusz-Wolski nie zostanie zaproszony na jutrzejszy unijny szczyt. Taką informację przekazała...

zobacz więcej

W stolicy Niemiec odbyło się spotkanie szefów unijnych instytucji z organizacjami pracodawców i związków zawodowych.

„Jestem gotowy na osąd”

– Przynajmniej próbowałem w czasie pełnienia urzędu szefa Rady Europejskiej zachować neutralność i bezstronność. Wierzę, że mi się to udało – tłumaczył Donald Tusk.

Podkreślił, że jest jednocześnie odpowiedzialny za obronę europejskich wartości i obywateli. Dodał, że nie czuje się odpowiedzialny za starcie z polskim rządem wokół jego kandydatury. Tusk powiedział też, że jedyną instytucją, która oceni jego dotychczasową pracę i polityczną przyszłość będzie Rada Europejska, która spotyka się w czwartek w Brukseli. – Jestem gotów na ten osąd – oświadczył.

Europejscy politycy raczej za Tuskiem. O Saryusz-Wolskim „nie słyszeli”

Kto zostanie szefem Rady Europejskiej? Obecnie więcej wskazuje na wygraną walczącego o odnowienie mandatu Donalda Tuska. O poparciu byłego...

zobacz więcej

Decyzja w czwartek

Donald Tusk, który stoi na czele Rady Europejskiej od grudnia 2014 roku, na początku lutego zadeklarował, że gotów jest pozostać na tym stanowisku na kolejną kadencję. Choć – jak wynika z deklaracji napływających ze stolic państw UE – popierany jest przez większość, to nie ma poparcia polskiego rządu, który oficjalnie zgłosił kandydaturę europosła Jacka Saryusz-Wolskiego.

Decyzja w sprawie nominacji ma zapaść w czwartek na szczycie UE w Brukseli.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej