RAPORT

Pogarda

Saryusz-Wolski nie został zaproszony na szczyt Unii Europejskiej w Brukseli

Najnowsze

Popularne

Kandydat Polski na szefa Rady Europejskiej Jacek Saryusz-Wolski nie zostanie zaproszony na jutrzejszy unijny szczyt. Taką informację przekazała Polsce Malta, która kieruje teraz pracami Unii Europejskiej – poinformowała rzeczniczka maltańskiej prezydencji.

„Będziemy dążyć, aby Saryusz-Wolski miał możliwość zabrania głosu”

– Warto by było, aby Saryusz-Wolski przedstawił swój program, swoje spojrzenie na funkcjonowanie UE. Będziemy do tego dążyć, aby miał możliwość...

zobacz więcej

– Panuje pogląd, że dla wystosowania takiego zaproszenia potrzebna jest jednomyślność państw UE, a takiej jednomyślności nie ma – powiedziała Wendy Borg.

Dodała, że polski rząd został poinformowany o tej decyzji.

We wtorek szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski powiedział na antenie TVP Info, że polski rząd będzie domagał się zaproszenia dla Saryusz-Wolskiego na czwartkowe obrady szczytu UE, gdzie zapaść ma decyzja w sprawie nominowania przewodniczącego Rady Europejskiej na nową kadencję. Pełniący obecnie tę funkcję Donald Tusk zadeklarował gotowość pozostania na stanowisku. Polskie władze zgłosiły zaś kandydaturę Saryusz-Wolskiego.

Pierwszy punkt obrad szczytu

Do środowego popołudnia nie pojawił się żaden inny oficjalny kandydat na szefa Rady Europejskiej poza dwoma Polakami. Z dotychczasowych deklaracji płynących ze stolic państw UE wynika, że Tusk cieszy się poparciem zdecydowanej większości.

Nominacja szefa Rady Europejskiej będzie pierwszym punktem obrad szczytu UE, który rozpocznie się w czwartek po południu. W tej części posiedzenie będzie prowadzić premier pełniącej przewodnictwo w UE Malty Joseph Muscat, a Tusk opuści salę obrad.

Zgodnie z traktatem lizbońskim Rada Europejska wybiera swojego przewodniczącego większością kwalifikowaną. Przepisy stanowią, że jego mandat jest jednokrotnie odnawialny. Regulacje są dosyć ogólne i nie opisują procedury zgłaszania kandydatów.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej