Odbudowujemy pozycję na Bałtyku. Stocznia Szczecińska buduje prom

Prom pasażersko–towarowy, który ma kursować na linii Świnoujście-Ystad, wybuduje Stocznia Szczecińska, która należy do grupy kapitałowej Mars. Kontrakt w tej sprawie podpisali w środę w Kołobrzegu przedstawiciele władz Polskiej Żeglugi Bałtyckiej oraz stoczni.

Spółka PGZ Stocznia Wojenna chce kupić stocznię Marynarki Wojennej

Spółka Polska Grupa Zbrojeniowa Stocznia Wojenna z siedzibą w Radomiu jako jedyna złożyła ofertę w przetargu na sprzedaż będącej w upadłości...

zobacz więcej

– Po ciężkich negocjacjach udało się w końcu wypracować pierwszy kontrakt armatorski na budowę promu, który wpisuje się w naszą politykę odbudowy pozycji na Morzu Bałtyckim oraz pozycji stoczniowej na rynku światowym – powiedział minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.

– Realizujemy krok po kroku te założenia. Dla nas najważniejsze jest, by stworzyć rozwiązania rokujące na przyszłość. Przed nami kolejne inwestycje. Jednym z głównych priorytetów rządu jest odbudowa przemysłu stoczniowego oraz żeglugi bałtyckiej

List intencyjny dotyczący budowy przez polskie stocznie dwóch promów pasażersko-samochodowych dla PŻB został podpisany w czerwcu 2016 r. podczas 4. Międzynarodowego Kongresu Morskiego. Zgodnie z zapowiedziami pierwsza jednostka ma być gotowa w 2019 r.

Porozumienie podpisali uczestnicy konsorcjum, które ma zbudować promy: Gdańska Stocznia Remontowa im. J. Piłsudskiego SA, Stocznia Remontowa „NAUTA” SA, Morska Stocznia Remontowa Gryfia SA oraz Szczeciński Park Przemysłowy Sp. z o.o., działający na terenach po byłej stoczni w Szczecinie.

List podpisały także Polski Fundusz Rozwoju (PFR) oraz PKO Bank Polski SA, które mają finansować budowę statków.

źródło:

Zobacz więcej