RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Komputer, telefon, telewizor... Te urządzenia szpiegują cię, choć o tym nie wiesz

Co nas szpieguje?  (fot. Shutterstock/Leszek Kobusinski)
Co nas szpieguje? (fot. Shutterstock/Leszek Kobusinski)

Najnowsze

Popularne

Czy domowe urządzenia mogą obserwować, co robimy i przesyłać sygnał z naszych mieszkań w świat? Okazuje się, że tak, a szpiegować może nawet... wyłączony telewizor. Ujawnione właśnie przez portal WikiLeaks dokumenty, mające pochodzić z centrum wywiadu cybernetycznego CIA, pokazują, jak mocno amerykańskie służby inwigilowały swoich obywateli i jak niecodzienne metody stosowano.

WikiLeaks: CIA zajmowała się hakerstwem na wielką skalę

Demaskatorski portal WikiLeaks opublikował we wtorek tysiące dokumentów pochodzących – jak podaje – z centrum wywiadu cybernetycznego CIA. Ich...

zobacz więcej

Najnowsza hakerska bomba wybuchła we wtorek. Demaskatorski portal WikiLeaks, słynący z publikacji tajnych rządowych dokumentów, tym razem wrzucił do sieci materiały, mające pochodzić z centrum wywiadu cybernetycznego CIA. Według twórców portalu Amerykańska Agencja Wywiadowcza straciła niedawno kontrolę nad swoim arsenałem narzędzi do hakowania, a hakerzy przekazali archiwa dotyczące operacji portalowi WikiLeaks.

Przerażający obraz

Wyłania się z tego dość przerażający obraz, bo służby do szpiegowania obywateli miały m.in. wykorzystywać domowe urządzenia. Służyło do tego m.in. specjalne oprogramowanie do w zasadzie wszystkich typów komputerów z systemami Windows, Android, Linux, iOS czy ONX. Hakowane mogły być też routery internetowe.

Ale jeszcze bardziej zaskakująco mogą brzmieć informacje, że szpiegować mogły nawet telewizory. Chodzi o urządzenia Samsunga ze znaną od kilku lat funkcją Smart TV. Dzięki niej użytkownik może korzystać z wielu aplikacji, jeśli odbiornik podłączony jest do sieci.

Będziemy inwigilowani przez lodówki? Szef amerykańskiego wywiadu ostrzega

– Agencje wywiadowcze mogą w przyszłości zacząć sięgać po dane gromadzone przez urządzenia Internetu Rzeczy (IoT), które coraz częściej są celem...

zobacz więcej

Jak wyglądało tutaj inwigilowanie obywatela przez służby? Pomagał tzw. tryb fake off. Gdy telewidz wyłączał ekran, ten wbrew pozorom pozostawał aktywny i... rozpoczynało się nagrywanie dźwięków z pomieszczenia, czyli np. rozmów. Użytkownicy byli zaś pewni, że telewizor jest wyłączony.

W momencie, gdy odbiornik zostawał ponownie włączony, nagrany dźwięk był łączami przesyłany na serwery CIA. Informatycy mieli zaś pracować nad nowym oprogramowaniem, aby możliwe było odbieranie przez nich nie tylko plików audio, ale też obrazów wideo.

Komunikatory pod lupą

Ale służby interesowały się również urządzeniami mobilnymi. CIA odkryła luki w kodzie zabezpieczeń smartfonów takich firm jak Samsung, HTC czy Sony. Agenci mogli m.in. bez przeszkód czytać korespondencję użytkowników takich popularnych komunikatorów, jak WhatsApp czy Weibo.

Na celowniku był też sprzęt firmy Apple. Amerykańska agencja mogła za pomocą iPhonów i iPadów określić lokalizację podejrzanego użytkownika, przejąć kontrolę nad jego mikrofonem i kamerką, a także czytać wiadomości w zainstalowanych na sprzęcie komunikatorach.

Nadchodzi era robotyki. „To może być bardzo niebezpieczny świat”

Niedawne przypadki cyberataków, masowe wycieki danych i coraz częstsze dowody na projektowanie systemów bez brania pod uwagę ich bezpieczeństwa są...

zobacz więcej

Co ciekawe CIA pracowało nas sposobami szpiegowania nawet takich urządzeń, które nie są podłączone do internetu, ani żadnej innej sieci. Starano się też infekować systemy komputerowe w samochodach.

Inne urządzenia

Co jeszcze może nas szpiegować w domu? Problemem kilka lat temu zajęli się naukowcy, którzy wyniki swoich badań opublikowali w magazynie „Science”. Okazuje się, że „szpiegiem” może być zwykłe urządzenie do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej. Tuner może przesyłać w świat informacje, co oglądaliśmy i ile czasu spędzamy przed odbiornikiem.

Do inwigilacji można też wykorzystać np. bezprzewodowe słuchawki, które mogą pomóc służbom określić, gdzie w danej chwili jesteśmy.

A obawiać powinniśmy się nawet... lodówek, które ostatnio zaczęły być wyposażane w modemy i niewielkie kamerki. Chodzi o to, żebyśmy mogli np. zdalnie uruchamiać to urządzenie, czy np. będąc w pracy sprawdzić, co mamy w lodówce i co trzeba dokupić. Niestety coraz bardziej inteligentne urządzenia AGD są doskonałym celem dla hakerów.

Ostatnio głośno było też o inteligentnych... licznikach prądu. Te będą w stanie np. zminimalizować ilość pobieranego prądu w trakcie naszej nieobecności. Niestety haker może wykorzystać te dane i ustalić np., kiedy nie było nas w domu.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej