Przełom w leczeniu raka szyjki macicy? Obiecujące wyniki badań

Naukowcy są dobrej myśli (fot. Pixabay/Herney)

Naukowcy z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie odkryli, że enzym pewnego grzyba skutecznie niszczy komórki nowotworowe. Odkrycie może być pierwszym krokiem do stworzenia leku na raka szyjki macicy.

„Rak szyjki macicy, czyli wirus brodawczaka, uaktywnia się kilka lat”

– Nasz kraj nie wypada dobrze w rankingach dotyczących profilaktyki. Co rocznie w Polsce wykrywa się dwa tysiące osiemset przypadków raka szyjki...

zobacz więcej

Zdaniem ekspertów enzym lakazy z grzyba Cerrena unicolor może mieć działanie przeciwnowotworowe i przeciwwirusowe. Naukowcy z UMCS wykazali silne działanie cytotoksyczne lakazy wobec komórek wywodzących się z pierwotnego raka szyjki macicy.

– Należy pamiętać, że przedstawione przez naszych naukowców wyniki dotyczą badań w warunkach in vitro z zastosowaniem linii komórkowej. W związku z tym konieczne jest przeprowadzenie kolejnych eksperymentów z zastosowaniem innych linii komórkowych wywodzących się z tego nowotworu, bądź też materiału klinicznego pobranego od pacjentek – powiedziała „Gościowi Lubelskiemu” Aneta Adamska, rzecznik UMCS.

Dalsze eksperymenty

„Na tym etapie planowane są więc dalsze badania w warunkach in vivo, z zastosowaniem zwierząt laboratoryjnych” – napisano w komunikacie.

Wynalazek naukowców z UMCS z Wydziału Biologii i Biotechnologii, z Zakładu Biochemii i Zakładu Wirusologii i Immunologii to nadzieja na skuteczniejszą walkę z rakiem szyjki macicy. Częstotliwość zachorowań na te nowotwory w 2010 roku była w Polsce wyższa o około 15 proc. niż średnia dla krajów Unii Europejskiej. Umieralność w naszym kraju jest aż o 70 proc. wyższa niż średnia w Unii.

źródło:
Zobacz więcej