RAPORT

Pogarda

Niemcy chcą odnowienia kadencji Tuska. „Jasny sygnał”

Donald Tusk cieszy się poparciem europejskich chadeków (fot. Reuters/Yves Herman)
Donald Tusk cieszy się poparciem europejskich chadeków (fot. Reuters/Yves Herman)

Najnowsze

Popularne

– Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk cieszy się dużym poparciem i tylko Polska oraz Węgry mają, jak dotąd, zastrzeżenia w sprawie odnowienia jego kadencji – oświadczył w Brukseli niemiecki minister ds. europejskich Michael Roth.

„Saryusz-Wolski jest świetnie przygotowany, nie ma jednak żadnych szans”

Poseł ludowców rozmawiał z Adrianem Klarenbachem o dwóch polskich kandydatach na stanowisko przewodniczącego Rady Europejskiej. Zgorzelski jest...

zobacz więcej

– Mam wrażenie, że przewodniczący Rady Europejskiej, pan Tusk, cieszy się dużym poparciem. Jak na razie wiem, że tylko ze strony Polski, jego ojczystego kraju, oraz Węgier są zastrzeżenia w sprawie jego ponownej nominacji – stwierdził Roth podczas spotkania z dziennikarzami przed spotkaniem unijnych ministrów ds. europejskich.

Jego zdaniem w trudnym dla Unii Europejskiej czasie państwa członkowskie powinny być „zgodne w sprawach personalnych i nie angażować się w nowe konflikty”.

„Jasny sygnał”

– Donald Tusk cieszy się zaufaniem wielu, wielu instytucji, ale i szefów państw i rządów. To jasny sygnał, który powinien zostać zrozumiany przez tych, którzy jeszcze mają problem z ponowną nominacją Tuska jako szefa Rady Europejskiej – powiedział Roth.

W czwartek na szczycie Unii w Brukseli przywódcy mają zdecydować w sprawie przedłużenia kadencji Tuska na stanowisku szefa Rady Europejskiej. Jego obecna kadencja wygaśnie z końcem maja.

Tusk zadeklarował, że gotów jest pełnić tę funkcję przez kolejne 2,5 roku. Ma poparcie Europejskiej Partii Ludowej, zrzeszającej centroprawicowe ugrupowania w Europie, w tym PO, PSL, a także CDU niemieckiej kanclerz Angeli Merkel. Polski rząd nie popiera Tuska i w sobotę zgłosił kandydaturę europosła Jacka Saryusza-Wolskiego, byłego już członka PO.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej