RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Tchórzewski: elektrownia jądrowa jest nam po prostu potrzebna

– Samochód elektryczny zasadniczo ma być ładowany w domu, z gniazdka. W takie gniazdka będą wyposażone m.in. parkingi – powiedział w programie „Gość Wiadomości” minister energii Krzysztof Tchórzewski. Mówił również o planach dotyczących budowy elektrowni jądrowej w Polsce.

Tanie ładowanie z dowolnego gniazdka. Takie auto ma dostać rządowe wsparcie

Sto kilometrów po mieście w cenie jednego litra benzyny i tanie ładowanie z dowolnego gniazdka. Żeby nie płacił właściciel gniazdka, to w aucie ma...

zobacz więcej

Według Tchórzewskiego „samochód elektryczny powinien się pojawić realnie już jako seryjnie produkowany w ciągu pięciu lat”. – Założenia są takie: ten samochód ma jeździć po polskich drogach, zasadniczo miejskich, i w mieście ma mieć przeliczeniowe zużycie paliwa na poziomie 1 l benzyny – stwierdził minister.

Na pytanie, skąd prąd ma się pojawić w gniazdkach, Tchórzewski odpowiedział, że „trochę mamy elektrowni przestarzałych, trochę bardzo nowoczesnych. (…) Prądu nam już nie brakuje, niedługo oddamy nowe elektrownie w Kozienicach, Opolu, Jaworznie, w Ostrołęce i Turowie”.

Tchórzewski mówił również o planach dotyczących energetyki jądrowej. – Elektrownie jądrowe przeżywają pewien kryzys na świecie (…), jednak w najbliższej przyszłość takie elektrownie będziemy budować, bo bezemisyjna elektrownia jądrowa jest nam po prostu potrzebna – stwierdził minister.

źródło:
Zobacz więcej