RAPORT

Pogarda

„Tusk nie jest nominowany przez żadne państwo członkowskie”

„Stanowisko państwa członkowskiego przesądza, kto jest oficjalnym kandydatem i kogo należy poprzeć” (fot. PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ)
„Stanowisko państwa członkowskiego przesądza, kto jest oficjalnym kandydatem i kogo należy poprzeć” (fot. PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ)

Najnowsze

Popularne

– Donald Tusk nie powinien być brany pod uwagę jako kandydat na przewodniczącego Rady Europejskiej, bo nie został zgłoszony przez żadne z państw UE – powiedział w poniedziałek w Brukseli szef MSZ Witold Waszczykowski.

Czechy i Słowacja za Tuskiem, Niemcy „przyjmują do wiadomości” nową kandydaturę

Polska kontynuuje zabiegi dyplomatyczne, by uzyskać poparcie dla Jacka Saryusz-Wolskiego na przewodniczącego Rady Europejskiej. Minister spraw...

zobacz więcej

Po spotkaniu ministrów spraw zagranicznych państw UE Waszczykowski powiedział, że poinformował pozostałych szefów dyplomacji, iż oficjalnym kandydatem polskiego rządu na stanowisko przewodniczącego Rady Europejskiej jest Jacek Saryusz-Wolski.

– Podkreśliłem, że jest to jedyny polski oficjalny przedstawiciel na to stanowisko. Ministrowie przyjęli to do wiadomości – powiedział Waszczykowski dziennikarzom.

Decyzję mają podjąć przywódcy państw unijnych, którzy spotykają się w czwartek i piątek w Brukseli. Według szefa polskiej dyplomacji w poniedziałek minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijarto miał ocenić, że to „stanowisko państwa członkowskiego przesądza, kto jest oficjalnym kandydatem i kogo należy poprzeć”. – Dla nich wytyczną w głosowaniu jest stanowisko państwa narodowego – dodał Waszczykowski.

– Inne kandydatury, które nie są popierane przez państwa członkowskie, nie powinny być brane pod uwagę – powiedział szef MSZ.

Pytany o rozmowę z szefem dyplomacji Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem stwierdził, że „dla strony brytyjskiej ważne jest, jaki polityk sprawujący funkcję przewodniczącego Rady Europejskiej byłby lepszy w kontekście Brexitu, negocjacji brexitowych”.

Dodał, że przekonywał do poparcia Jacka Saryusz-Wolskiego, który ma być „lepszym kandydatem, ponieważ będzie brał pod uwagę zarówno kwestię europejską, jak i brytyjską; będzie bardziej bezstronny, neutralny”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej