RAPORT

Pogarda

Tanie ładowanie z dowolnego gniazdka. Takie auto ma dostać rządowe wsparcie

Najnowsze

Popularne

Sto kilometrów po mieście w cenie jednego litra benzyny i tanie ładowanie z dowolnego gniazdka. Takie ma być auto elektryczne, którego produkcję wesprze rząd. Z udziałem ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego zaprezentowano nową państwową spółkę ElectroMobility Poland.

Rewolucja komunikacyjna w Łodzi. Ruszają stacje dla pojazdów z napędem elektrycznym

Budowa sześciu publicznych stacji ładowania pojazdów elektrycznych i systemu zarządzania nimi znalazła się w pilotażowym projekcie „e-Mobility”,...

zobacz więcej

W poniedziałek w Warszawie spółka ElectroMobility Poland ogłosiła konkurs na karoserię polskiego samochodu elektrycznego. Ma to być niewielki, miejski pojazd - tzw. klasy A, czyli do 3,7 m długości, który na jednym ładowaniu powinien przejechać ok. 250 km.

Do wiosny przyszłego roku prototypy krajowych samochodów elektrycznych mają trafić na polskie drogi – zapowiedział dyrektor zarządzający spółką Krzysztof Kowalczyk.

Elektryczne auta zaparkowały w Warszawie. Zobacz wyjątkową wystawę

Ponad dwadzieścia modeli autobusów, samochodów i ciężarówek o elektrycznych lub alternatywnych źródłach napędu przyjechało przed gmach ministerstwa...

zobacz więcej

50 tys. zł nagrody

ElectroMobility Poland to spółka, którą w październiku ub.r. powołały do życia: PGE, Tauron, Enea oraz Energa. Każda z firm objęła po 25 proc. jej kapitału akcyjnego, który wynosi 10 mln zł. Spółka planuje - przy wsparciu polskiego rządu - stworzyć podstawy dla nowego rynku w Polsce i stać się częścią globalnego przemysłu pojazdów elektrycznych.

Jak mówił Kowalczyk, do maja br. profesjonalne jury wyłoni pięć wizualizacji, które posłużą do budowy prototypu. Każdy z pięciu laureatów otrzyma po 50 tys. zł nagrody. Następnym etapem będzie konkurs na prototyp, przewidywany na wiosnę 2018 r. Na podstawie pięciu zwycięskich koncepcji z pierwszego etapu kolejny konkurs wyłoni prototypy aut, które trafią na polskie drogi.

W 2018 roku i później przewidywana jest homologacja, wyprodukowanie i przetestowanie krótkich serii samochodów. Najlepiej ocenione pojazdy przejdą procedurę homologacyjną i będą wyprodukowane w krótkiej serii, do 100 sztuk. Po wyborze modelu rozpocznie się produkcja seryjna polskiego „elektryka".

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej