Młodzież z Lubelszczyzny buduje robota. Na konkurs pod patronatem NASA

Grupa Space Gears już raz wróciła z Kanady z sukcesem (fot. Facebook/SpiceGears)

Mają mnóstwo pasji, energii i chcą rywalizować z rówieśnikami z różnych zakątków świata. Młodzi ze szkół średnich na Lubelszczyźnie jako jedyni w Polsce budują robota na konkurs FIRST Robotics Competition (FRC), który odbywa się pod patronatem NASA. Na platformie PolakPotrafi.pl uruchomili zbiórkę na wyprawę do Kanady.

Pokonali 59 zespołów z całego świata. Młodzi Polacy górą w konkursie NASA

Sonda planetarna zbudowana przez siedmioro studentów Akademii Górniczo-Hutniczej okazała się bezkonkurencyjna w zawodach CanSat Competition. W tym...

zobacz więcej

Grupa Spice Gears powstała w Kraśniku i skupia uczniów szkół średnich z województwa lubelskiego.

Jej inicjatorem i mentorem jest Ryszard Kuśmierczyk, emerytowany specjalista automatyki przemysłowej i systemów zarządzania, który sam jest twórcą trzech patentów. Na co dzień mieszka w Kanadzie.

„Prężnie przygotowujemy się do nowego turnieju, który odbędzie się już w kwietniu. Ten sezon to tematyka steampunk. Niedawno otrzymaliśmy podstawowe części, które przybyły do nas z USA. W tym roku FIRST rzuciło nam wyzwanie zbudowania robota strzelającego piłkami do celu, wspinającego się po linie, a także przenoszącego w określone miejsce elementy przypominające duże koła zębate. Wytyczne, które już dostaliśmy, pozwalają nam na zaplanowanie pracy na najbliższe tygodnie, tak by zdążyć na czas” – opowiadają przedstawiciele grupy Spice Gears na stronie internetowej zbiórki.

Ponad 600 km na jednym litrze paliwa? To możliwe. Udowadniają to polscy studenci

Zamiast iść na imprezę, wolą czyścić przewody paliwowe. – To elita studentów. Mają pasję i zapał. Są przyszłością – powiedział o nich prof. Janusz...

zobacz więcej

Po udanym debiucie

Młodzi reprezentanci Polski nie rzucają słów na wiatr. Gdy wystartowali po raz pierwszy w ubiegłym roku, odnieśli pierwszy sukces w Kanadzie.

Na zawodach regionalnych w Windsorze zostali wyróżnieni przez sędziów (Judges Award). Nigdy nie udało się to wcześniej debiutantom. Apetyt na sukces w drużynie z Kraśnika rośnie z każdym miesiącem.

FRC to najbardziej rozbudowany z czterech konkursów FIRST, która jest organizacją non profit. Jej program po 25 latach obejmuje drużyny z 80 krajów. Celem organizacji jest zainteresowanie młodzieży nowoczesnymi technologiami i inżynierią.

źródło:
Zobacz więcej