RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Chcą opowiadać o Perunie i Świętowicie. Powstaje Muzeum Mitologii Słowiańskiej

Zapoznać się z kulturą Słowian będzie można również w plenerze  (fot. Grodzisko Owidz)
Zapoznać się z kulturą Słowian będzie można również w plenerze (fot. Grodzisko Owidz)

Pod Starogardem Gdańskim powstaje jedyne w Europie muzeum mitologii Słowian. Jak zaznaczają organizatorzy, niekomercyjna placówka ma przybliżać kulturę duchową sprzed wieków. Otwarcie muzeum zaplanowali z końcem czerwca. W sieci zbierają pieniądze na wykończenie placówki.

Słowiańska osada w Afryce? Odkrycie polskich archeologów

Odnaleźli prawdopodobne miejsce zaginionej osady słowiańskiej w Maroku i nawiązali kontakty z afrykańskimi naukowcami. Archeolodzy ze Szczecina i...

zobacz więcej

„Dzieci w polskich szkołach uczą się o Zeusie, Jowiszu i Odynie. Nikt nie opowiada im jednak o Świętowicie, Perunie, Welesie i całej reszcie bogów i demonów słowiańskich. Chcemy przyczynić się do tego, aby wiedza o słowiańskiej mitologii była powszechna, tak jak jest to w przypadku znajomości mitologii greckiej, rzymskiej czy nordyckiej” – przekonują organizatorzy akcji budowy placówki.

„Uznaliśmy, że powołanie muzeum to najlepsza opcja, pozwalająca w sposób ciągły i masowy, a jednocześnie interesujący i barwny, opowiadać o naszych duchowych korzeniach” – dodają.

Muzeum powstaje w miejscowości Owidz na Pomorzu. Turyści zwiedzać będą ekspozycję w pomieszczeniach Grodziska Owidz, dostępna będzie również ścieżka plenerowa. Na świeżym powietrzu odbywać mają się także liczne wydarzenia artystyczne. Dla młodzieży opracowywane są lekcje muzealne.Na wystawie będzie można zapoznać się z wiernymi kopiami nielicznych, zachowanych zabytków archeologicznych. Nie zabraknie więc słowiańskiej muzealnej klasyki: Światowida ze Zbrucza czy Świętowita z Wolina. Organizatorzy chcą również ukazać wpływ dawnej kultury na artystów. Znajdą się tu odniesienia do prac malarki i ilustratorki Zofii Stryjeńskiej, czy popkulturowych komiksów z Babą Jagą.

Sensacja archeologiczna: rolnik wykopał pod Jasłem starożytny skarb ze złota. Wszystko oddał do muzeum

Wyroby ze złota datowane wstępnie na 1600-400 lat przed Chrystusem znalazł rolnik w okolicach Jasła na Podkarpaciu. Zabytkowe przedmioty trafiły do...

zobacz więcej

Popielnik i północnica

Muzeum Mitologii Słowiańskiej opowie również o demonach, o których istnieniu przekonani byli nasi przodkowie, co wywarło duży wpływ na kulturę ludową. Odwiedzający dowiedzą się, co przed wiekami niosło za sobą spotkanie z popławnikem, popielnikiem lub północnicą, czyli złymi i dobrymi duchami.

– Chcemy, żeby nasze muzeum działało na wyobraźnię, tak jak siły przyrody oddziaływały na wyobraźnię dawnych Słowian – mówi Radosław Sawicki, koordynator projektu, prezes Stowarzyszenia Ekologiczno-Kulturalnego „Wspólna Ziemia”. W budowę placówki zaangażowana jest również Samorządowa Instytucja Kultury Grodzisko Owidz.

Twórcy muzeum funduszy na budowę szukają w grantach, ale i w zasadzie każdy może im pomóc poprzez przeznaczenie 1 proc. podatku. Na portalu PolakPotrafi.pl trwa również zbiórka na wykończenie muzeum. Z 20 tys. złotych uzbierano już 7 tys.

Muzeum Mitologii Słowiańskiej ma zostać otwarte 24 czerwca, symbolicznie, bo w Noc Kupały.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej